.
.
.

حزب الله لبنان از کشته شدن «قاتل» رفیق الحریری در سوریه خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حزب الله لبنان بامداد روز جمعه 13 مه 2016 از کشته شدن مصطفی بدر الدین، فرمانده نظامی این حزب در نزدیکی فرودگاه بین المللی دمشق خبر داد.

در بیانیه‌ای ضمن اعلام خبر مرگ «بدر الدین» آمده است که او از سال 1982 تا لحظه مرگ در بسیاری از عملیات های حزب شرکت کرده بود.

حزب الله گفته است که او سه شنبه شب به قتل رسیده اما در باره چگونگی کشته شدنش توضیحی نداده است.

با کشته شدن بدرالدین سومین فرمانده برجسته و موثر در حزب الله لبنان در سوریه کشته می شود.

مصطفی بدر الدین یکی از رهبران نظامی حزب لبنان است که به اتهام قتل رفیق الحریری نخست وزیر سابق لبنان به صورت غیابی در دادگاه محکوم شد. بدر الدین از سوی دادگاه کویت نیز به اقدامات تروریستی از جمله حمله به سفارتخانه‌های فرانسه، آمریکا و بمب گذاری در فرودگاه کویت متهم و به اعدام محکوم شده بود.

مصطفی بدرالدین کیست

نام‌های متعدد برای یک شخص که نام اصلی او بدر الدین است او در ششم ماه آوریل سال 1961 در منطقه «الغبيری» لبنان متولد شد.

برخی بر این باورند که او جانشین عماد مغنیه مرد شماره 2 و فرمانده نظامی حزب الله لبنان که در سال 2008 در دمشق ترور شد، است.
بدرالدین همچنین یکی از اعضای برجسته «مجلس شورای حزب الله لبنان» است .

پیشتر وزارت خزانه داری آمریکا در گزارش‌های اطلاعاتی خود تاکید کرد که بدرالدین کسی است که مداخله نظامی حزب الله در سوریه را شخصا فرماندهی و هدایت می کند او در همه جلساتی که حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان و بشار اسد رئیس جمهوری سوریه با هم می گذارند، حضور دارد.

آخرین باری که این فرمانده برجسته حزب الله مشاهده شد، زمانی بود که وی در مراسم تشییع جنازه «جهاد مغنیه» فرزند عماد مغنیه هم رزم شرکت کرد.

جهاد مغنیه و شماری از مشاوران سپاه پاسداران ایران در حمله هواپیماهای بدون سرنشین اسرائیل به یک کاروان نظامی در نزدیک بلندی‌های جولان کشته شدند.

نیویورک تایمز در آن زمان در گزارشی نوشت که «بدر الدین» یکی از اهداف آن حمله بود اما او در آخرین لحظه برنامه همراهی کردن کاروان را تغییر داد.

مصطفی بدر الدین یکی از بنیانگذاران برجسته «سرویس مخفی» یا نهاد امنیتی حزب الله لبنان، است او با عماد مغنیه در سال 1982 یعنی قبل از تاسیس رسمی حزب الله لبنان توسط سپاه پاسداران آموزش نظامی دیدند.

بدر الدین به همراه عماد مغنیه در سال 1983 در عملیات تروریستی که سفارت آمریکا، مقر تفنگداران دریایی سازمان ملل و سربازان فرانسوی در بیروت را هدف قرار داد، شرکت کرده بود.

بدرالدین به بمب گذاری در کویت در سال 1983، متهم و سپس دستگیر شده و به اعدام محکوم شد. اما در سال 1989 که صدام حسین کویت را اشغال کرد او را از زندان فراری داد. او همچنین در بنیانگذاری حزب الله سعودی در سال 1996 در پادشاهی سعودی نقس اساسی بازی کرده است.

او در تاسیس حزب الله عراق در سال 2003 دست داشت و یکی ازمتهمان اصلی به قتل رفیق الحریری نخست وزیر سابق لبنان در سال 2005 در بیروت به شمار می رود.

کارشناسان نظامی معتقدند که با کشته شدن بدر الدین، حزب الله لبنان ضربه جبران ناپذیری را متحمل شده است.