.
.
.

بیانیه‌های متناقض حزب‌الله درباره دلیل کشته شدن فرمانده نظامی‌اش در سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

تا کنون حزب‌الله دلیلی قاطع برای کشته شدن فرمانده نظامی ارشد خود، مصطفی بدرالدین در سوریه اعلام نکرده است. در حالی که ابتدا به وضوح انگشت اتهام را به سمت اسرائیل نشانه رفت، بعد اما از این اتهام عقب‌نشینی کرد و گفت که در حال تحقیق درباره ماجرا است.

حزب‌الله کشته شدن مصطفی بدرالدین را جمعه ۱۳ ماه مه اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، نعیم قاسم معاون دبیر کل حزب‌الله لبنان، اعلام کرد که این گروه شبه‌نظامی، طی ساعت‌های آینده، نتایج تحقیقات درباره علت کشته شدن مصطفی بدرالدین را در سوریه، اعلام خواهد کرد.

نعیم قاسم در جریان تشییع جنازه بدرالدین در حومه جنوبی بیروت گفت:‌ «به شما اطمینان می‌دهم که طی ساعت‌های ایران و حد اکثر تا صبح، جزئیات انفجار و عامل آن را اعلام و بر پایه آن برنامه ریزی خواهیم کرد. نشانه‌های واضحی از عامل انفجار و طرف مسئول آن را به دست آوردیم، اما برای یقین ۱۰۰ درصد، نیاز به تکمیل تحقیقات داریم، ان‌شاء‌الله نتایج را به صورت علنی اعلام خواهیم کرد».

او همچنین متعهد به ادامه جنگ علیه «اسرائیل» و آنانی که «تکفیری‌» نامید شد.

پیش از آن نیز حزب‌الله لبنان در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که انفجار بزرگی یکی از مراکز حزب را در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی دمشق هدف قرار داد که به کشته شدن بدرالدین انجامید.

این بیانیه با بیان این‌که تحقیقات در این زمینه ادامه دارد، افزود که تحقیقات نشان خواهد داد عامل انفجار بمباران هوایی، حمله موشکی یا توپخانه‌ای بود.

این در حالی است که صبح جمعه، حزب‌الله در نخستین بیانیه خود که بدرالدین سه‌شنبه در حمله هوایی اسرائیل کشته شده است.

خبرهایی از هدف قرار دادن یک پایگاه یا یک کاروان حزب‌الله پیشتر در شبکه‌های اجتماعی لبنان منتشر شده بود، اما مقام‌های این حزب آن را تکذیب کرده بودند.

شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنان در حمایت از نظام اسد در سوریه در حال نبرد هستند.

اما روسیه که در حمایت از نظام اسد اقدام به بمباران هوایی مواضع مخالفانش می‌کند نیز از اظهار نظر درباره کشته شدن بدرالدین امتناع کرد. دمتری پیسکوف سخنگوی کاخ کرملین گفت که مساله نیاز به تحقیق دارد و این کار وزرات دفاع است.

او در عین حال تاکید کرد که کانال‌های تماس و هماهنگی میان نظامیان روس و اسرائیلی که پس از آغاز عملیات هوایی روسیه در سوریه برقرار شده، همچنان باز است.

اسرائیل اما در این باره سکوت کرده و همچون همیشه از اظهار نظر رسمی خودداری می‌کند.