.
.
.

مخالفت ایران و ترکیه با تغییر مرزهای کشورهای منطقه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جمهوری اسلامی ایران و ترکیه، با تغییر مرزهای منطقه اعلام مخالفت کردند. این موضع در حالی اتخاذ می‌شود که اخیرا سخنانی درباره وجود طرح‌هایی برای تقسیم عراق و سوریه منتشر شده است.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا)، محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران، پنجشنبه ۱۲ مه در دیدار با وزیر فرهنگ و گردشگری ترکیه گفت:‌«سیاست ایران و ترکیه نسبت به منطقه مشخص است و آن‌ها تجزیه، تغییر مرزهای کشور‌ها و دخالت دیگران در امور داخلی دولت‌های منطقه را نمی‌پذیرند».

او افزود: «از زمانی که بحث بیداری اسلامی (بهار عربی) در منطقه شکل گرفت، دولت‌هایی که منافعشان به خطر افتاده بود تلاش کردند با آن مقابله کنند».

واعظی ابراز عقیده کرد: «بر این اساس ضمن درگیر کردن ملت‌های منطقه تلاش کردند مرز‌ها را تغییر داده و کشور‌ها را تجزیه کنند».

مقام‌های ایرانی، به انقلاب‌های سال‌های اخیر در برخی کشورهای عربی که به «بهار عربی» شهرت یافته، «بیداری اسلامی» می‌گویند.

مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستانِ عراق خواستار برگزاری یک «همه‌پرسی غیرالزام‌آور» برای استقلال این منطقه خودمختار شد.

بارزانی با انتشار یک بیانیه بر روی وبسایت خود اعلام کرد: «این همه‌پرسی به معنای اعلام استقلال نخواهد بود، بلکه برای آگاهی از اراده و نظر مردم کُرد دربارۀ استقلال و برای آن‌ است که رهبری سیاسی کردستان ارادۀ مردم را در زمان و شرایط مناسب اجرا کند.»

وی افزود «شرایط کنونی» برای تصمیم‌گیری کُرد‌ها دربارۀ سرنوشتشان «مناسب» است.