.
.
.

یورش نیروهای اسد به زندان مرکزی حماه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نظام اسد یورش به زندان مرکزی شهر حماه را برای پایان دادن به عصیان زندانیان آغاز کرد. یورش به زندان با شلیگ گلوله و گاز اشک‌آور آغاز شد که به خفگی شماری از زندانیان انجامید.

فیلم ویدیویی درز رفته از زندان، روشن کردن آتش در برخی گوشه‌های زندان و همچنین فریادهای زندانیان را نشان می‌دهد.

این در حالی است که نظام اسد رئیس جمهوری سوریه، جمعه ۶ ماه مه، نیرو و تجهزیات امنیتی جدیدی به زندان مرکزی حماه در مرکز کشور اعزام کرد. هدف از این اقدام، پایان دادن به عصیان چند روزه زندانیان در صورت پایان مذاکرات با آن‌ها است. این خبر را دیده‌بان حقوق بشر سوریه گزارش داده است.

از اول ماه جاری میلادی، حدود ۸۰۰ زندانی، عصیانی را در داخل زندان حماه آغاز کردند. این عصیان پس از آن آغاز شد که مدیریت زندان تلاش کرد تا شماری از زندانیان را به زندان نظامی صیدنایا در حومه دمشق منتقل کند؛ مکانی که اخیرا ده‌ها تن در آنجا اعدام شدند.

هیئت مذاکره کننده به نمایندگی از زندانیان می‌گوید که مذاکرات تا کنون به «بن‌بست» رسیده است چرا که به هدف خود در آزادی زندانیان سیاسی در برابر پایان دادن به عصیان، نرسیده است. از این رو از جامعه جهانی خواسته به وظیفه خود برای جلوگیری از اقدام‌های انتقامجویانه نظام اسد در حق زندانیان، عمل کند.

وزارت امور خارجه فرانسه نیز روز جمعه نسبت به هرگونه «عملیات مرگبار انتقامجویانه» نظام اسد هشدار داد و از هم‌پیمانان دمشق خواست بر این نظام برای جلوگیری از «کشتاری جدید در سوریه» فشار بیآورند.

شایان ذکر است که ۱۶۰۰ نفر، در زندان مرکزی حماه زندانی هستند که ۸۳۰ تن از آن‌ها سیاسی و متهم به فعالیت در مخالفت با نظام هستند.