.
.
.

سه اتاق عملیات مرتبط با ایران به هیئت مذاکره کننده حوثی‌ها مشاوره می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روزنامه فرامنطقه‌ای «الشرق الاوسط» به نقل از منابع یمنی گزارش داده است که هیئت حوثی‌های شرکت کننده در مذاکرات کویت با دولت یمن، سه اتاق عملیات دارد. مسئولیت این اتاق‌های عملیات دادن مشاوره به هیئت مذاکره کننده حوثی و کمک دادن به آن برای منحرف کردن مسیر مذاکراتی است که سازمان ملل متحد بر آن نظارت دارد.

بنا بر این گزارش، این اتاق‌های عملیات، با شبکه‌ای مخابراتی با یکدیگر مرتبط هستند که در تهران، کویت و برخی کشورهای خلیجی حضور دارند. کارشناسانی ایرانی و خارجی، در این اتاق‌های عملیات حضور دارند.

این منابع می‌گویند که هیئت دولت یمن، برای دادن امتیاز در مذاکرات، در معرض فشارهای بین‌الملی قرار دارد؛‌ این هیئت اما دستوری اکید از دولت قانونی یمن دارد که نباید هیچ توافقی خارج از قطعنامه ۲۲۱۶ شورای امنیت سازمان ملل متحد را امضا کند.

منابع می‌گویند که هیئت حوثی‌ها و تیم رسانه‌ای آن‌ها، سعی دارد دست به اقدام‌های تحریک آمیزی در کویت که میزبان مذاکرات است بزند، از جمله سر دادن شعارهای فرقه‌ای در خیابان‌های کویت یا حضور با لباس نظامی در گفت‌وگوی تلویزیونی، مساله‌ای که باعث شد مقام‌های کویتی به اعضای هیئت حوثی‌ها، هشدار دهند.

با وجود این اختلاف‌ها، مذاکرات روز پنجشنبه وارد فاز مهمی شد. طی این گفت‌وگوها، سه کمیته برای اجرای قطعنامه ۲۲۱۶ شورای امنیت سازمان ملل متحد تشکیل شد؛ قطعنامه‌ای که خواستار خروج حوثی‌ها و متحدانشان از شهرها و تحویل اسلحه‌شان به دولت است. این سه کمیته عبارتند از: «۱-کمیته احیای کشور و زمینه سازی برای از سر گیری روند سیاسی، ۲- کمیته امنیت، عقب‌نشینی و تسلیم اسلحه و ۳- کمیته زندانیان سیاسی، اسرا و افراد تحت حصر».