.
.
.

خبرهایی از پیشرفت مذاکرات صلح میان یمنی‌ها در کویت

کمیته‌هایی برای بررسی اوضاع ربوده شدگان و تسلیم اسلحه به دولت تشکیل شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پس از دو هفته از آغاز مذاکرات میان یمن‌ها، بلاخره وساطت و میانجیگری سازمان ملل متحد و کشورهای خلیج موفق شد که طرفین درگیر در یمن را در چارچوب طرحی به عنوان «نقشه راه» که از سوی اسماعیل اولد شیخ احمد فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن ارائه شد، دور هم جمع شوند و اولین گام را برای رسیدن به صلح و متوقف کردن جنگ بردارند.

بر اساس «نقشه راه» سازمان ملل متحد، گروه‌های متخاصم یمنی مجموعه‌های "کاری مشترک" برای حل و فصل مسائل سیاسی، امنیتی و نظامی تشکیل می دهند. علاوه بر مجموعه‌های "کاری مشترک"، کمیته‌های مشترکی تشکیل خواهد شد تا به جزئیات اختلاف‌ها بپردازند. محموعه‌های "کاری مشترک" روز پنجشنبه با سه کمیته و با نظارت اسماعیل ولد الشیخ احمد تشکیل و کار خود را آغاز کرد.

کمیته‌های مشترک عبارتند از:

کمیته بازگرداندن دولت وقانون و آماده سازی شرایط برای گفتگوی سیاسی

کمیته بررسی عقب نشینی حوثی‌ها وتسلیم اسلحه یا به عبارتی کمیته امنیتی

کمیته بررسی اوضاع زندانیان، اسرا و ربوده شدگان ومفقودین

در اولین گام این توافق کمیته بررسی اوضاع زندانیان، اسرا و ربوده شدگان روز پنجشنبه جلسه ای با حضور نماینده سازمان ملل برگزار کرد. در این جلسه مقرر گردید که کمیته مسائل زندانیان سیاسی، بازداشت شدگان، افراد ربوده شده، بازداشت‌های خودسرانه و کسانی که به زور تحت حصر خانگی قرار گرفتند را بررسی و دنبال کند.

دو طرف توافق کردند که امروز جمعه هر کدام فهرستی از اسامی افراد ربوده شد، زندانیان، را ارائه دهند و سازکار آزادی فوری آنها برای اثبات حسن نیت و ایجاد اعتماد بین دو طرف را فراهم کنند .

در همین حال همزمان با ادامه مذاکرات صلح میان یمنی‌ها در کویت، نیروهای دولتی یمن با همکاری نیروهای ائتلاف عربی حمله بزرگی را علیه مواضع القاعده در یمن آغاز کردند. واشینگتن ضمن استقبال از این حمله گسترده علیه القاعده، اعلام کرد به همه اطرافی که با القاعده می جنگند کمک خواهد کرد.