فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • داود اوغلو نامزد ریاست حزب حاکم ترکیه نمی شود

  منبع: العربیه.نت- فارسی

  احمد داود اوغلو نخست وزیر ترکیه در کنفرانس مطبوعاتی عصر امروز خود که به طور مستقیم از شبکه تلویزیونی فرانس 24 پخش شد، خواهان برگزاری کنگره عمومی فوق العاده حزب عدالت و توسعه در 22 ماه جاری میلادی برای تعیین رئیس جدیدی برای آن شد.

  وی با دفاع از عمکرد خود برای ریاست حزب افزود: "دوره من مرحله ای موفق بود و احساس نمی‌کنم که در هیچ زمینه‌ای شکست خورده باشم."

  وی افزود که در اندیشه نامزد کردن خودش برای تصدی ریاست حزب عدالت و توسعه در کنگره عمومی روز 22 ماه جاری نیست.

  نخست وزیر ترکیه دیروز چهارشنبه دیداری با رئیس جمهور این کشور در کاخ ریاست جمهوری داشت که جزئیاتی از آن بیرون نیامد.

  به گزارش رسانه ها بینالی یادریم از نزدیکان اردوغان و بیرات آلبیراتک داماد اردوغان از بارزترین نامزدهای تصدی ریاست حزب عدالت و توسعه برای جانشینی احمد داود اوغلو هستند.

  اخیرا شایعاتی درخصوص اختلاف بین نخست وزیر و رئیس جمهور ترکیه و تنش در روابط بین آنها مطرح شده است.

  اردوغان برای اصلاح قانون اساسی به منظور افزایش اختیارات سیاسی خود و تعیین نزدیکانش در ریاست حزب عدالت و توسعه تلاش می کند.

  بنا به گزارش ها احمد داود اوغلو نخست وزیر ترکیه از تمایل اردوغان برای تغییر نظام سیاسی این کشور از پارلمانی به ریاست جمهوری و اصلاح قانون اساسی برای منتقل کردن همه اختیارات به آن و تغییر توازن بین دستگاهها به نفع خودش ناخرسند است.

  دوره اخیر شاهد نشانه های کاهش نقش و تاثیر احمد داود اوغلو در حزب عدالت و توسعه از جمله سلب اختیار هفته گذشته از او در تعیین مسئولان این حزب در مناطق بوده است.

  این تحولات درحالی است که بی ثباتی در ترکیه از تشدید اقدامات حزب "پ.پ.ک" گرفته تا افزایش حملات تروریستی و سرازیر شدن مهاجران و آوارگان رو به افزایش گذاشته است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران