.
.
.

تلاش شورای همکاری خلیج برای پیشبرد مذاکرات صلح یمن در کویت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع العربیه روز سه شنبه 3 مه 2016 در کویت خبر دادند که دکتر عبداللطیف الزیانی، دبیر کل شورای همکاری خلیج امروز صبح با هیئت دولت یمن در کویت دیدار خواهد کرد.

هدف از دیدار الزیانی مشاوره با طرفهای یمنی برای پیشبرد گفتگوهای صلح میان حوثی ها و دولت یمن است که اینک به دلیل کارشکنی های شبه نظامیان حوثی به حالت تعلیق درآمده است.

در همین دولت کویت نیز تلاشهای خود را برای نزدیک تر کردن دیدگاههای دو طرف به کار گرفته است.

همزمان با سفر دکتور الزیانی به کویت دولت این کشور و فرستاده سازمان ملل متحد تلاش های گسترده‌ای را برای ادامه مذاکرات آغاز کردند.

منابع کویتی روز گذشته از پیش قدمی شیخ صباح الاحمد الصباح امیر کویت برای میانجی گری میان طرف‌های یمنی به منظور پایان دادن به اختلاف دیدگاه‌هایشان در مذاکرات خبر دادند.

تلاش‌های امیر کویت و وزیر امور خارجه این کشور شیخ صباح خالد الصباح و اسماعیل اولد شیخ احمد، فرستاده سازمان ملل به یمن، همزمان بوده و به نظر می رسد که دو طرف مجددا به میز مذاکره برگردند.

مذاکرات یمنی ها طی چند روز گذشته به دلیل کارشکنی حوثی‌ها و عدم تعهد آنها به توافق آتش بس، به صورت یک گام به عقب و یک گام رو به جلو، به صورت ثابت و حل نشده باقی مانده است.

دولت یمن روز یکشنبه 1 مه گفت وگو با شبه نظامیان حوثی در کنفرانس کویت را قطع کرد. علت اقدام دولت یمن نقض آتش بس از سوی شبه نظامیان حوثی بیان شده است.

روز یکشنبه عبدالملک المخلافی، وزیر خارجه یمن در حساب تویتر خود نوشت که این دولت مذاکرات کویت را، به سبب نقض پیوسته آتش بس و تصرف پادگان العمالقه از سوی شبه نظامیان، ترک می کند.

المخلافی گفت تا زمانی که "حوثی ها به آتش بس احترام نگذارند و از پادگان العمالقه خارج نشوند"، مذاکره ای با این گروه صورت نخواهد گرفت.

این در حالی است که الشیخ احمد، نماینده سازمان ملل متحد در امور یمن روز شنبه اعلام کرده بود که دو طرف به پیشرفتهایی دست یافته اند و «اراده جمعی»بر حل مشکل یمن است.