.
.
.

کری: به تفاهم برای تجدید آتش‌بس در سوریه نزدیک می‌شویم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا می‌گوید که مذاکرات با روسیه و شرکای ایالات متحده در ائتلاف بین‌الملل، به تفاهم جدیدی بر سر آتش‌بس در سوریه از جمله در حلب، نزدیک می‌شود.

این سخنان کری دوشنبه ۲ ماه می پیش از دیدار با عادل الجبیر وزیر امور خارجه سعودی در ژنو ایراد شده است؛ دیداری که به منظور تلاش برای جلوگیری از افزایش تنش در سوریه و از سرگیری مذاکرات صلح صورت می‌گیرد.

کری همچنین با استفان دی‌مستورا نماینده سازمان ملل متحد در امور سوریه، دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.

این در حالی است که از روز جمعه، آتش‌بس موقتی در حومه دمشق و استان لاذقیه، میان دولت سوریه و مخالفان، برقرار شده است. اما شهر حلب و حومه آن از بیش از ۱۰ روز پیش، زیر شدیدترین حملات هوایی قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، کری گفت:‌ «به نقطه تفاهم نزدیک می‌شویم، مقداری کار هنوز باقی مانده و این دلیل حضور ما اینجا است».

الجبیر نیز پیش از دیدار با کری،، افزایش خشونت‌ها در سوریه را محکوم کرد، حملات نظام اسد به حلب را ناقض تمام قوانین انسانی دانست و خواستار برکناری بشار اسد از قدرت شد.

او با اشاره به حملات هوایی نظام سوریه به مراکز درمانی حلب که ده‌ها کشته بر جای گذاشته، گفت که جهان، به اسد اجازه گریز از مجازات پس این فجایع را نمی‌دهد.