.
.
.

پیش قدمی امیر کویت برای رفع اختلاف میان یمنی‌ها در مذاکرات صلح

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع کویتی روز دوشنبه 2 مه 2016 از پیش قدمی شیخ صباح الاحمد الصباح امیر کویت برای میانجی گری میان طرفهای یمنی به منظور پایان دادن به اختلاف دیدگاه‌هایشان در مذاکرات خبر دادند.

خبر پیش قدمی امیر کویت با تلاش وزیر امور خارجه این کشور شیخ صباح خالد الصباح و اسماعیل اولد شیخ احمد، فرستاده سازمان ملل به یمن، همسو و همزمان بوده و به نظر می رسد که دو طرف مجددا به میز مذاکره برگردند.

مذاکرات یمنی ها طی چند روز گذشته به دلیل کارشکنی حوثی ها و عدم تعهد آنها به توافق آتش بس، به صورت یک گام به عقب و یک گام رو به جلو، به صورت ثابت و حل نشده باقی مانده است.

دولت یمن روز یکشنبه 1 مه گفت وگو با شبه نظامیان حوثی در کنفرانس کویت را قطع کرد. علت اقدام دولت یمن نقض آتش بس از سوی شبه نظامیان حوثی بیان شده است.

روز یکشنبه عبدالملک المخلافی، وزیر خارجه یمن در حساب تویتر خود نوشت که این دولت مذاکرات کویت را، به سبب نقض پیوسته آتش بس و تصرف پادگان العمالقه از سوی شبه نظامیان، ترک می کند.

المخلافی گفت تا زمانی که "حوثی ها به آتش بس احترام نگذارند و از پادگان العمالقه خارج نشوند"، مذاکره ای با این گروه صورت نخواهد گرفت.

این در حالی است که الشیخ احمد، نماینده سازمان ملل متحد در امور یمن روز شنبه اعلام کرده بود که دو طرف به پیشرفتهایی دست یافته اند و «اراده جمعی»بر حل مشکل یمن است.

روز شنبه شورشیان یمن به پادگان العمالقه در شمال یمن حمله کردند و بعد از ساعتها درگیری و کشته و زخمی شدن شماری ای از نیروهای ارتش و عشایر این پادگان را تصرف کردند.