.
.
.

وزارت كشور سعودى:برای نابودی داعش در سوریه با وزارت دفاع هماهنگی می کنیم

30 عملیات تروریستی به مدت کمتر از یک سال در سعودی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سرلشکر منصور الترکی، سخنگوی رسمی وزارت كشور سعودی روز دوشنبه 2 مه در مصاحبه با تلویزیون العربیه، گفت، وزارت کشور سعودی همه اطلاعاتی که از سازمان‌های امنیتی چه در داخل سعودی و چه در خارج از آن به دست می آید، ضمن برنامه‌ای منظم از طریق کانال‌های رسمی با سیستمی یکپارچه و پیشرفته دنبال می کند.

سرلشکر الترکی گفت:«در طرح جدید هر اطلاعاتی به مرکز ویژه‌ای ارسال می شود، برخی از این اطلاعات به وزارت‌های کشور، دفاع، خارجه و وزارت آموزش امور اسلامی داده می شود و هر کدام از این وزارتخانه‌ها اقدامات لازم را در چارچوب برنامه مبارزه با تروریسم اجرا خواهند کرد».

وی افزود:« تبادل اطلاعات بین وزارت کشور و نیروهای ائتلاف بین المللی علیه داعش در سوریه از طریق وزارت دفاع صورت می گیرد زیرا وزارت دفاع، پادشاهی سعودی را در مبارزه با داعش در سوریه از طریق مشارکت نیروهای این کشور با ائتلاف بین المللی نمایندگی می کند».

الترکی تاکید کرد:« مقامات امنیتی سعودی بویژه وزارت کشور از دادن هر هر گونه اطلاعات به سازمان های امنیتی بین المللی دریغ نخواهد کرد».

سرلشکر منصور الترکی اظهار داشت:«آنچه برای ما بسیار مهم است دادن اطلاعات برای رسیدن به اهداف مورد نظر در استراتیژی جدید است ما به دنبال پایان دادن به مسئله تروریسم هستیم وجود پایگاه تروریستی در سوریه برای داعش باعث ایجاد مشملاتی برای ما شده است بنابرین هر چه زودتر باید به داعش در سوریه پایان داد».

الترکی افزود:«پادشاهی سعودی مایل است با همه کشورها در رابطه با مبارزه علیه تروریسم همکاری و تبادل اطلاعات بکند و تاکنون بر همه کسانی که مسائل تروریسم را دنبال می کنند آشکارا ثابت شده که کشور پادشاهی سعودی توانست با خیلی از کشورها همکاری کند و از وقوع حوادث هولناک تروریستی در برخی کشورهای عربی و غربی جلوگیری کند».

عضویت 300 شهروند سعودی در داعش

سرلشکر الترکی در یک کنفرانس مطبوعاتی در باشگاه افسران در ریاض پایتخت سعودی گفت :«تعداد جوانان سعودی که به صفوف داعش پیوستتند به بیش از 3000 هزار نفر می رسد.760 تن از این تعداد به پادشاهی سعودی بازگشتتند برخی خود را به نهادهای امنیتی تسلیم کردند و برخی‌ها به وسیله نیروهای امنیتی ضد تروریسم بازداشت شدند».

بیش از 30 عملیات تروریستی در سعودی به مدت یکسال

در همین حال سرتیپ بسام عطیه در کنفرانسی که توسط وزارت کشور سعودی برگزار شد گفت: «پادشاهی سعودی در کمتر از یک سال با بیش 30 عملیات تروریستی مواجه شده است یعنی میانگین عملیات تروریستی در هر 12 روز با یک عملیات مواجه بودیم ».

وی افزود:« داعش رهبریت مرکزی در سعودی ندارد ارتباط عناصر داعش در سعودی با مرکزیت رهبری این گروه تروریستی در سوریه اداره می شود و از طریق هسته‌های زیر زمینی افراد وابسته دستور عملیات را از سوریه می گیرند».

سرتیب بسام فاش کرد که داعش طرحی برای حمله به مقامات بلند پایه سعودی، فرماندهان نیرئهای انتظامی و پلیس ، کارکنان خارجی و منافع اقتصادی این کشور داشت اما با پیش دستی نیروهای امنیتی سعودی تمام این برنامه ها و طرح های تروریستی نقش بر آب شد.

وی افزود، حمله به مسجد المصطفی در روستای «الدالوه» بخشی از طرح‌های تروریستی بزرگی است که قرار بود طی آن مقام های کشوری، نیروهای مسلح و شهروندان خارجی مقیم سعودی را هدف قرار می داد.

وی گفت: داعش نه تنها موفق نشد که این توطئه ها را عملی کند بلکه تعدادی از برجسته ترین اعضا و رهبران خود را در سعودی از دست داد.

سرتیپ بسام گفت:«سرنوشت داعش در حال حاضر و در آینده به بحران سوریه گره خورده است اگر بحران سوریه پایان یابد، مسلما داعش نیز نابود خواهد شد.

وى به نحوه ارتباط داعش با اعضای خود در سعودی اشاره کرد و گفت:«اعضای داعش در سعودی از طریق یک رابط به هم ارتباط برقرار می کنند. این رابط که رابط عملیاتی نام دارد مسئولیت دارد که هسته های داخل سعودی را با تشکیلات مرکزی در سوریه مرتبط کند و از طریق سوریه کمک های مالی ، لوجستیکی و تسلیحاتی به هسته های داخل می رسد و عناصر سعودی فقط نقش اجرایی عملیات تروریستی را ایفا می کنند.

قدردانی یکی از خانوادهای قربانیان تروریست از وزارت کشور سعودی

پس از مصاحبه سخنگوی وزارت کشور سعودی و یکی از فرماندهان عملیاتی مبارزه با تروریست های داعش در سعودی، خبرنگار العربی با برادر یکی از افسران سعودی که به دست داعش کشته شد مصاحبه کرده و نظر او را در باره نیروهای پلیس و وزارت کشور سعودی را جویا شد. برادر افسر ماجد الحمادی که به دست عناصر داعش کشته شد، گفت:«خدا را شکر که جانیان به سزای اعمالشان رسیدند خون مسلمانان هدر نخواهد رفت و من مطمئن بودم و مطمئن هستم که بعد از خدا تعالی امید ما به توانایی پرسنل امنیتی کشورمان است که این جنایتکاران را به سزای اعمالشان خواهند رساند».