.
.
.

عراق...صدرى‌ها تهدید به نافرمانی مدنی و اشغال مجدد پارلمان كردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

تحولات سیاسی درعراق روز گذشته با عقب نشینی موقت معترضان از منطقه الخضراء، و خالای کردن ساختمان پارلمان عراق که به اشغال آنها در آمده بود، شاهد فصل جدیدی شده است .
در همین حال کمیته سازماندهی تظاهران وابسته به جریان صدری ها با صدور بیانیه ای از خواسته‌های معترضان و شرایط آنها را اعلام کرد.
این کمیته تهدید کرد که چنانچه به خواسته های معترضان به از جمله رای گیری برای تشکیل دولتی تکنوکرات پاسخ داده نشود، دست به نافرمانی مدنی گسترده تری خواهد زد و نهادها و ساختمان های دولتی را دوباره اشغال خواهد کرد.

در بیانیه‌ای که توسط خانم اخلاص العبیدی یکی از فعالان سیاسی اجتماعی وابسته به جریان صدری‌ها آن را خواند آمده است:« معترضان جهت احترام به صدها هزار نفر از زائران شیعه که برای مراسم مذهبی به بغداد می آیند، به عصیان مدنی خود به طور موقت پایان می دهند».

روز گذشته هزاران نفر از طرفداران صدر به منطقه الخضراء که سفارتخانه عربی، غربی، مراکز دولتی و ساختمان پارلمان عراق در آنجا واقع شده را یورش برده و با اشغال پارلمان علیه فساد اداری و مالی که در دوران حکومت نوری المالکی نخست سابق و مورد حمایت ایران به اوج خود رسیده بود، شعار دادند.

خانم العبیدی در بیانیه‌ای گفت:«پیروان صدر پس از پایان مراسم شیعیان بار دیگر تا اجرای همه خواسته‌های خود به اعتراضاتشان ادامه خواهند داد».
العبیدی افزود:«یکی از خواسته‌های تظاهرکنندگان رای گیری برای یک حکومت تکنوکرات در یک جلسه پارلمانی است» .

العبیدی تهدید که چنانچه به خواسته های تظاهر کنندگان پاسخ داده نشود معترضان بار دیگر به نافرمانی مدنی گسترده‌ای دست خواهند زد.

روز یکشنبه صدها تن از معترضان هوادار مقتدی صدر روحانی شیعه عراقی، با یورش به منطقه سبز (خضرا) حفاظت شده بغداد، وارد ساختمان پارلمان عراق شده و اقدام به تخریب بخشی از اثاث آن کردند.