.
.
.

انتشار شایعه سفر مقتدی صدر به تهران توسط حزب نوری مالکی نزدیک به ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

برخی از رسانه‌ها از سفر مقتدی صدر رهبر جریان صدر عراق هم‌زمان با اوج گرفتن بحران سیاسی در این کشور خبر می‌هند؛‌ خبری که خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا)‌ آن را تکذیب کرده است.

منابع آگاه به «العربیه.نت» گفته‌اند که مقتدی صدر در نجف حضور دارد و شایعه سفر او به تهران، توسط حزب الدعوه به رهبری نوری مالکی نخست وزیر پیشین عراق که به نظام ایران نزدیک است، منتشر شده است.

شایعه سفر مقتدی صدر به تهران هم‌زمان با اشغال چند ساعته پارلمان عراق توسط هوادارانش و شعارهای آن‌ها علیه ایران منتشر شده است.

سایت «کل العراق» به نقل از یک منبع عراقی نوشت که مقتدی صدر از راه فرودگاه نجف و با خطوط هوایی جمهوری اسلامی ایران (ایران ایر) به این سفر «غیر منتظره» رفته است.

این خبر را، بلافاصله، خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه پاسداران ایران منتشر کرد.

اما ساعتی بعد خبرگزاری ایرنا به نقل از یک منبع آگاه گزارش داد که «مقتدی صدر نه برنامه‌ای برای سفر به ایران داشته و نه به ایران سفر كرده است».

یک منبع آگاه به «العربیه.نت» گفته است که حزب الدعوه با انتشار این شایعه، سعی در کاهش تاثیر مقتدی صدر در افکار عمومی عراق دارد.

معترضان هوادار مقتدی صدر پس از حمله به پارلمان عراق، شعار داده بودند «ایران برو بیرون». آن‌ها همچنین شعارهایی علیه قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس شاخه برون مرزی سپاه پاسداران ایران سر دادند.

از دیگر اقدام‌های معترضان، محاصره دفاتر حزب الدعوه و پایین کشیدن عکس‌های نوری مالکی از سر در آن‌ها بود که فیلم‌های ویدیویی آن در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد.

مقتدی صدر خواهان تشکیل دولت تکنوکرات به دور از احزاب سیاسی در عراق است؛ خواسته‌‌ای که در صورت عملی شدن، احزاب بزرگ سیاسی به ویژه حزب‌الدعوه را از بسیاری از امتیازها محروم می‌کند.