.
.
.

خطر شکست مذاکرات صلح یمن به دلیل نقض مکرر آتش‌بس توسط حوثی‌ها

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع تلويزيون العربیه روز شنبه 30 آوریل خبر دادند که عبدالملک المخلافی وزیر امور خارجه یمن و رئیس تیم مذاکره کننده از سوی دولت این کشور در کویت،در باره احتمال شکست مذاکرات صلح یمن در کویت هشدار داده است.

به گزارش العربیه به نقل از منابع مطلع، المخلافی به اسماعیل ولد شیخ فرستاده سازمان ملل گفته است که نقض مکرر آتش بس توسط شبه نظامیان حوثی و عبدالله صالح در جبهه‌های تعز، مارب، نهم و الجوف تهدیدی جدی برای مذاکرات صلح یمن در کویت به شمار می رود، و چنانچه شبه نظامیان حوثی به نقض آتش بس ادامه دهند مذاکرات با خطر شگست روبرو خواهد شد.

این در حالی است که فرستاده سازمان ملل متحد روز گذشته از مثبت بودن روند مذاکرات صلح یمن در کویت خبر داد. با این حال پس از تقریبا یک هفته گفتگو و مشاوره انتظار می رود که مذاکرات امروز شنبه آغاز شود. قرار است امروز در باره فایل‌های حساسی مانند تحویل اسلحه شبه نظامیان حوثی به نهادهای دولتی یمن مذاکره شود به همین دلیل حوثی ها تلاش می کنند از بحث در باره این موضوعات شانه خالی کنند.

هیئت دولت یمن «چشم انداز» خود را در باره خروج حوثی‌ها از شهرها، تحویل سلاح و تحویل نهادهای دولتی اشغال شده و نحوه انتقال سیاسی را ارائه داده است.
مسائلی که هیئت دولت یمن بر آنها پافشاری می کند، پیشتر در قطعنامه 2216 شورای امنیت ذکر شده است. سازمان ملل در چندین بیانیه حوثی‌ها را ملزم به اجرای این قطعنامه کرده است.

از سوی دیگر حوثی خواستار متوقف شدن حملات هوایی ائتلاف عربی، رفع محاصره دریایی و هوایی مناطق تحت کنترل حوثی ها از سوی ائتلاف عربی و تشکیل دولت انتقالی و سپس در مسئله تحویل سلاح ها و نهادهای دولتی برای مرحله انتقال قدرت بررسی خواهد شد.

به گفته منابع یمنی، کودتاگران حوثی با هدف ادامه نفوذ بر دولت انتقالی این خواسته ها را مطرح می کنند در صورتی که هیئت مذاکره کننده دولت یمن اصرار دارد که حوثی ها ابتدا باید اسلحه و نهادهای دولتی را تحویل دهند و سپس در یک اجماع ملی وارد ساختار سیاسی کشور و تشکیل دولت شود.

در این میان تیم سازمان ملل متحد تلاش دارد تا با یافتن فرمولی برای نزدیک کردن مواضع طرفین توافقی بین آنها ایجاد کند . در این راستا اسماعیل ولد الشیخ احمد با تشکیل جلسه ای مشترک با هیئت دولت و حوثی ها بر روی تعیین 4 عضو از هر طرف برای ادامه گفتگوهای مستقیم با طرفین توافق کرده است.