.
.
.

اجرای آتش‌بس محدود در لاذقیه و حومه دمشق

ادامه حملات نیروهای اسد و متحدانش به حلب

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در پی توافق روسیه و آمریکا برای اجرای آتش‌بس محدود موسوم به «نظام الصمت» در سوریه، منابع مخالفان سوری از اجرای در بخش‌هایی از لاذقیه و حومه دمشق خبر دادند.

در همین حال وزارای خارجه آمریکا و روسیه طی تماس های تلفنی برای متوقف کردن درگیری در حلب به منظور دستیابی به توافق برای آتش بس دائمی و هموار کردن راه برای یک فرایند سیاسی در سوریه گفتگو کردند.

آتش بس محدودی که آمریکا و روسیه بر سر آن موافق کردند، شامل حلب نشده است این شهر همواره زیر بمباران شدید جنگنده های اسد و رویارویی خشونتبار همچنان در خون و آوار فرو رفته است.

این در حالی است که مخالفان سوری تاکید کردند که دیگر مفهومی برای آتش بس باقی نمانده است و در سایه نقض آشکار آتش بس از سوی رژیم و همپیمانانش دیگر سخن از روند سیاسی معنایی ندارد.

از سوی دیگر فرماندهی ارتش سوریه در بیانیه‌ای اعلام کرد که آتش‌بس در بخش‌هایی از لاذقیه و حومه دمشق از ساعت 1 بامداد امروز شنبه 30 آوریل به وقت دمشق اجرایی شده است. این در حالی است که درگیری‌ها در حلب همچنان ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه «سانا»، فرماندهی کل ارتش و نیروهای مسلح سوریه در بیانیه‌ای اعلام کرد:« آتش‌بس از ساعت یک بامداد روز سی‌ام آوریل در بخش‌هایی از دمشق و شمال لاذقیه اجرایی شده است.»

آتش‌بس شامل مناطق غوطه شرقی و دمشق به مدت 24 ساعت و مناطق حومه شمالی لاذقیه به مدت 72 ساعت است. آتش‌بس در مناطق مذکور در حالی اجرایی می‌شود که حلب شاهد شدیدترین درگیری‌ها است.

روسیه و آمریکا به عنوان روسای کمیته ویژه توقف درگیری در سوریه اجرای آتش‌بس را تضمین خواهند کرد و امیدوارند که دو طرف به آتش‌بس پایبند بمانند.

یک منبع دیپلماتیک در کمیته ویژه آتش‌بس که از نشست گروه بین‌المللی حمایت از سوریه تشکیل شده گفت: دو طرف آمریکا و روسیه به توقف خصومت‌ها در سوریه رسیده و نام آن را «روز خاموش» گذاشته‌اند.

در طرح آتش بس محدود موسوم به «روز خاموش» توافق شده :

قطع کامل عملیات نظامی از سوی دو طرف

عدم استفاده از هر نوع سلاح در زمان آتش بس

توقف هر گونه تلاش از سوی طرف‌های متخاصم برای استیلا بر مناطق یکدیگر

این توافق در واقع تلاشی برای احیای روند سیاسی مذاکرات ژنو که با نظارت استفان دی میستورا، نماینده سازمان ملل اداره می شود.

این در حالی است که جنگ در شهر حلب، بزرگترین میدان درگیری میان ارتش سوریه و گروه‌های مخالف همچنان ادامه دارد و دو طرف حاضر به برقراری آتش بس در این شهر که در 8 روز گذشته بیش از 200 کشته داشته است، نشده‌اند. مخالفان سوری دمشق را به بمباران مناطق مسکونی از جمله بیمارستان حلب و قتل غیر نظامیان متهم می‌کنند.

روز گذشته آمریکا و روسیه با درخواست سازمان ملل مذاکراتی پیرامون درگیری‌ها در سوریه انجام دادند و اعلام کردند، برسر آتش بس در شهرهای لاذقیه، حلب و حومه دمشق به توافق رسیده‌اند.

آخرین اخبار رسیده از حلب حاکی از آن است که گلوله باران مناطق مسکونی توسط دو طرف همچنان ادامه دارد و سازمان پزشکان بدون مرز نیز اعلام کرده شمار تلفات بمباران هوایی بیمارستان این سازمان در حلب به 50 تن رسیده که شش کادر پزشکی نیز در میان آنها هستند.

سازمان ملل از مسکو و واشنگتن خواست برای اجرای آتش بس جهت ممانعت از فروپاشی مذاکرات تلاش کنند.