.
.
.

وزیر امور خارجه مصر از دلایل باز پس دادن دو جزیره به سعودی می‌گوید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سامح شکری وزیر امور خارجه مصر اعلام کرد که مقام‌های این کشور، دو جزیره تیران و صنافیر را به سعودی باز پس دادند و توافقنامه تعیین مرزهای دریایی را به همراه آن امضا کردند و دلیل آن این است که نظام کنونی، به عقب انداختن اقدام‌ها را نمی‌پذیرد و آن‌چه که قبلا روی داده بود، تنها به عقب انداختن این اتفاق بود.

سامح شکری چهارشنبه ۲۷ نوامبر در جریان سخنرانی‌اش در جمع جوانان احزاب در مرکز جوانان الجزیره گفت:‌ «همگان باید بدانند که مساله دو جزیره، از ۱۵ سال پیش در حال بحث و بررسی بود. نامه‌نگاری‌هایی پیشتر صورت گرفته بود که در آن، مصر، حق سعودی را در این جزایر به رسمیت شناخته بود. آن‌چه که از اجرای ماده ۱۵۱ قانون اساسی گفته می‌شود، به معنی این است که این جزایر از آن ما است و ما از این مالکیت عقب نشینی نمی‌کنیم، اما این مساله درست نیست».

او افزود: «مصر اکنون قانون بین‌المللی را اجرا می‌کند. قوه مجریه هیچ اقدامی جز در چارچوب اعتمادی که ملت مصر به آن واگذار کرده‌اند، انجام نمی‌دهد. همگان باید در سایه فهم وسیع‌تر مسائل، موضع خود را اعلام کنند».

او تاکید کرد که وضعیت تاریخی در جزیره، ثبت شده است و از سوی پژوهشگران و کارشناسان در وزارت امور خارجه باز نگری شده و هیچ گاه، مصر مدعی حاکمیت بر دو جزیره نبوده است.