فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • بازگشت به خیابان.. هزاران عراقی با خواست اصلاحات بار دیگر تظاهرات کردند

  منبع: العربیه.نت- فارسی

  هزاران تن از هواداران مقتدی صدر روحانی شیعه عراقی، سه‌شنبه ۲۶ آوریل، به فراخوان او برای تظاهرات در بغداد به منظور فشار بر دولت عراق برای اجرای اصلاحات و مبارزه با فساد گسترده دولتی، پاسخ گفتند.

  از چند هفته پیش، عراق شاهد چند بحران سیاسی به دلیل اختلاف بر سر ترکیب کابینه‌ای که حیدر العبادی نخست وزیر این کشور در پی تشکیل آن است. العبادی خواستار تشکیل دولتی تکنوکرات با حضور شخصیت‌های مستقل و آکادمیک به دور از احزاب چیره شده بر قدرت است؛ مساله‌ای که مقتدی صدر از آن حمایت می‌کند. اما احزاب سیاسی بزرگ که پست‌های عالی را میان خود تقسیم می‌کنند، تلاش برای رای گیری بر سر این دولت را در پارلمان به شکست کشاندند.

  تظاهرکنندگان سه شنبه در حالی که پرچم‌های عراق را در دست داشتند، پیاده از میدان التحریر به سمت دروزه منطقه حافظت شده سبز بغداد به حرکت در آمدند؛ منطقه‌ای که در آن ساختمان‌های مهم دولتی، پارلمان و بسیاری از سفارتخانه‌ها قرار دارد.

  تظاهرکنندگان که روبروی دروازه اصلی منطقه سبز در نزدیکی ساختمان دولت تجمع کردند، خطاب به سیاستمداران کشورشان شعار دادند: «همه شما دزد هستید».

  از زمان سرنگونی دولت صدام حسین رئیس جمهوری اسبق عراق در حمله نظامی ائتلاف بین‌الملل به رهبری آمریکا در سال ۲۰۰۳، دولت‌های عراقی بر اساس سهم‌خواهی‌های مذهبی شکل گرفت و احزاب بزرگ، وزارتخانه‌ها و پست‌های عالی را میان خود تقسیم کردند.

  ناظران می‌گویند که دلیل مخالفت این احزاب با تشکیل دولت تکنوکرات، از دست دادن سهم‌شان در قدرت و در نتیجه، از دست دادن بخشی از دستاوردهای مالی و سیاسی است. در نتیجه این وضعیت و گسترش فساد، دولت‌های پی در پی عراق تا کنون موفق به اصلاح زیر ساخت‌ها، تامین خدمات اصلی برای شهروندان، پایان دادن به مشکل بی‌کاری و حرکت دادن چرخ اقتصاد ۱۳ سال پس از سرنگونی نظام صدام حسین نشده‌اند.

  صدر خواستار آن شد که از سرگیری تظاهرات، با برگزاری جلسه پارلمان در روز سه‌شنبه که قرار است بر سر ترکیب دولت جدید بحث کند، همزمان باشد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران