فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • بازتاب "چشم انداز 2030" سعودی در جهان

  منبع: العربیه.نت- فارسی

  رهبران عرب و تحلیلگران بین المللی به اعلام "چشم انداز 2030" سعودی و مصاحبه اختصاصی شاهزاده محمد بن سلمان، ولی ولیعهد سعودی، با العربیه در روز دوشنبه واکنش نشان دادند و آنرا "جسورانه و بلندنظرانه" خواندند.

  محمد بن زاید، ولیعهد ابوظبی در تویتر خود نوشت: "چشم انداز 2030 سعودی برنامه ای بلندپروازانه از سوی پادشاهی مصمم است که تصمیم های تاریخی می گیرد."

  او افزود: "مصاحبه شاهزاده محمد بن سلمان برای نسل های آینده افتخار آفرین است و این چشم انداز به نفع سعودی و تمامی منطقه خواهد بود."

  محمد بن راشد آل مکتوم، نخست وزیر امارات و حاکم دبی، نیز در تویتر خود نوشت: "امروز من نیز مانند دیگران به دقت این موضوع را دنبال کردم. چشم انداز پر از نکات بلندنظرانه و امیدبخش برای پادشاهی سعودی و منطقه است. این طرح از سوی رهبری جوان عنوان شده که جهان را با موفقیت خود متعجب خواهد کرد."

  وزیر خارجه بحرین نیز در واکنش به سند چشم انداز 2030 سعودی آنرا "دمی از هوای تازه" خواند.

  کریستوفر جانسون، دبیرکل "انجمن ملی روابط آمریکا-عرب" نوشت: "این تغییرات ثبات اقتصادی بیشتری به پادشاهی سعودی- کشوری کلیدی در منطقه و جهان انرژی، و شریک اقتصادی و امنیتی آمریکا- خواهد داد. این چشم انداز به شرکتهای آمریکایی این فرصت را می دهد تا در بخشهای مختلف سرمایه گذاری بلند مدت داشته باشند."

  علی الناصر، مدیر گروه سرمایه گذاری "دوئت" در لندن در باره این چشم انداز گفت: "این سخنان همگی درست هستند و اکنون موضوع اجرای درست آنها مطرح است. شاهزاده محمد بن سلمان مصمم و متمرکز بنظر می رسد، و از پشتیبانی قوی در داخل برخوردار است."

  مسعود احمد، مدیر خاورمیانه و آسیای مرکزی صندوق بین المللی پول در واکنش به این چشم انداز گفت: "این دقیقا همان تغییراتی است که اقتصادی مانند سعودی به آن نیاز دارد."

  بازار سهام سعودی نیز به این چشم انداز واکنش مثبت نشان داد و روز دوشنبه و بعد از اعلام اصلاحات اقتصادی شاهزاده محمد بن سلمان 2.5 درصد افزایش یافت.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران