.
.
.

4 میلیارد دلار کمک جدید امارات به اقتصاد مصر

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شیخ محمد بن زاید آل نهیان ولیعهد ابوظبی، معاون فرمانده كل نیروهای مسلح امارات در پایان دیدار خود از مصر، دستور داد برای حمایت مالی از این کشور، 4 میلیارد دلار اختصاص داده شود. دو میلیارد دلار از این مبلغ در زمینه‌های توسعه هزینه خواهد شد و دو میلیارد دلار دیگر به عنوان سپرده در اختیار بانک مرکزی مصر قرار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری رسمی امارات (وام)، حمایت مالی امارات از مصر در راستای همکاری و هماهنگی استراتژیک میان دو کشور و بر گرفته از موضع ثابت امارات در حمایت از مصر و ملت این کشور، تقویت روند توسعه و قدردانی از نقش محوری قاهره در منطقه است.

شیخ محمد بن زاید، بار دیگر بر موضع امارات در حمایت از مصر و ملت آن در تحقق آرمان‌هایش در برقراری ثبات، توسعه و سازندگی تاکید کرد. او اظهار داشت که مصر پایه ثبات و امنیت در منطقه به شمار می‌رود.

شیخ محمد بن زاید، امروز پنج‌شنبه پس از دیدار دو روزه از مصر، قاهره را به سمت ابوظبی ترک کرد.

عبدالفتاح السیسی روز گذشته، شیخ محمد بن زاید را با حضور شماری از مقامات مصری از جمله صدقی صبحی وزیر دفاع و سامح شکری وزیر خارجه در فرودگاه قاهره مورد استقبال قرار داد.

علاء یوسف سخنگوی رسمی ریاست جمهور مصر در این زمینه گفت که عبدالفتاح السیسی از ولیعهد ابوظبی استقبال کرد و از مواضع دولت امارات در حمایت از مصر قدردانی کرد.

یوسف افزود که رئیس جمهوری مصر در دیدار با شیخ محمد بن زاید، پروژه‌هایی در زمینه‌های توسعه، شامل صحرای سینا و ساختن شهرک‌ها و بنادر جدید، بازسازی جاده‌ها، توسعه صادرات، و نیز طرح توسعه کانال سوئز را مطرح کرد.

ریاست جمهور مصر پیشتر طی بیانیه‌ای گفته بود که السیسی و شیخ محمد بن زاید، درباره تقویت روابط میان دو کشور تبادل نظر کرده‌اند.

دو مقام مصری و اماراتی همچنین درباره تحولات منطقه خارومیانه و در راس آنها تلاش‌های صورت گرفته برای مبارزه با تروریسم، اوضاع سوریه، لیبی و یمن، و نیز مساله فلسطین، تبادل نظر کردند.

گفتنی است که ولیعهد ابوظبی پس از شرکت در نشست سران کشورهای عربی شورای همکاری خلیج که در ریاض برگزار شده بود، برای دیداری رسمی به مصر سفر کرد.