.
.
.

کویت...آغاز گفتگوهای مستقیم میان حوثی‌ها و دولت یمن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع کویتی روز جمعه 22 آوریل از آغاز مذاکرات مستقیم میان حوثی‌ها و هیئت نمایندگی دولت مشروع یمن در کویت خبر دادند.

به گزارش العربیه به نقل از منابع کویتی‌ مذاکرات عصر روز پنجشنبه با تشکیل اولین جلسات مستقیم بین هیئت‌های نمایندگی از دولت مشروع یمن وحوثی‌ها و صالح و با نظارت فرستاده ویژه سازمان ملل آغاز شد.

در همین حال هیئت نمایندگی دولت مشروع یمن هشدار داده است که هر گونه تغییر در دستور کار مذاکرات به معنای از بین بردن فرصت و شکست مذاکرات خواهد بود.

هیئت نمایندگان شبه نظامیان حوثی‌ها متوقف کردن حملات نظامی نیروهای ائتلاف عربی به مواضع خود در شهرها را شرط آغاز مذاکرات اعلام کرده بودند.اما ائتلاف عربی شرط متوقف کردن حملات هوایی به پایبندی حوثی‌ها به آتش‌بس اعلام شده مرتبط دانسته است.

در همین حال وزیر خارجه کویت با ابراز امیدواری از آغاز مذاکرات میان طرف‌های متخاصم یمنی گفت:«تنها مردم یمن هستند که از هرگونه تاخیر در روند صلح زیان می برند و هزینه ادامه جنگ را پرداخت می کنند».

اسماعیل اولد شیخ احمد، نماینده سازمان ملل متحد نیز با اشاره به اهمیت آغاز مذاکره میان یمنی‌ها گفت:«قبل از آغاز رسمی گفت وگوها در باره پنج نقطه محوری که در قطعنامه سازمان ملل متحد ذکر شده رایزنی خواهد شد».

این در حالی است که برخی تحلیل‌گران سیاسی یمنی می گویند تجربه‌های گذشته نشان داده که حوثی‌ها در موارد متعددی نسبت به تعهدات خود پایبند نبودند و بیم آن می رود که اکنون نیز از مذاکرات کویت برای وقت کشی و شکست مذاکرات وآمادسازی برای ادامه جنگ استفاده کنند.

از سوی دیگر ائتلاف عربی به رهبری سعودی از آغاز مذاکرات برای دستیابی به صلح در یمن استقبال کرده و اعلام کرد که برای ارائه کمک های بشردوستانه به کسانی که از جنگ متضرر شده اند ادامه خواهد داد.

اتلاف در عین حال تاکید کرد که با کمیته های آتش بس در مناطق مختلف یمن هماهنگی می کند و با هر گونه موردی از نقض آتش بس برخورد خواهد کرد.