.
.
.

واکنش مخالفان به دی میستورا در پی «نمایشی» خواندن ترک گفتگوها

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ستفان دی میستورا نماینده سازمان ملل در امور سوریه اعلام کرد که گفتگوهای صلح این کشور هفته آینده به رغم تصمیم مخالفان به ترک زودهنگام مذاکرات، آغاز خواهد شد. دی میستورا اقدام مخالفان در ترک ژنو را «نمایشی دیپلماتیک» خواند.

دی میستورا در گفتگو با تلویزیون سوئيس اظهار داشت که در جنگ سوریه، بیش از 400 هزار نفر کشته شدند.. نباید اجازه بدهیم این گفتگوها شکست بخورد، باید آتش بس زا بررسی کنیم .. باید به کمک های انسان دوستانه سرعت دهیم.»

در مقابل، مخالفان سوری گفته اند که هیچ گونه ضمانت هایی دریافت نکرده اند. منذر ماخوس سخنگوی هیئت مذاکرات مخالفان سوری اظهار داشت که مخالفان گفتگوها را تحریم نکرده اند بلکه خواستار به تاخیر انداختن آن شده اند تا رژیم سوریه شرط های مذاکرات را بپذیرد.

ماخوس تاکید کرد که بازگشت به مذاکرات، مشروط به آزادی بازداشت شدگان، پایان دادن به محاصره، ورود کمکهای انسان دوستانه و توقف بمباران و کشتار است.

مخالفان سوری، روز پنج شنبه گذشته در اعتراض به نقض رژیم سوریه مذاکرات ژنو را ترک کردند. محمد علوش مذاکره کننده ارشد مخالفان سوری، پس از آن اظهار داشت که پیش از آغاز مجدد مذاکرات، رژیم اسد باید «کشتارها» را متوقف کند.

نماینده جیش الاسلام در گفتگوهای ژنو تاکید کرد که نمی توان گفتگوهای ژنو را با وجود ادامه کشتار مردم و بازداشت هزاران نفر از سر گرفت.

علوش خطاب به بشار الجعفری نماینده رژیم سوریه در گفتگوهای ژنو گفت:« اگر دولت وحدت ملی را بخواهد نخست باید دهها هزار زن بازداشت شده را آزاد کند و به کشتار مردم پایان دهد پس از آن می شود درباره از سرگیری گفتگوها سخن گفت.