.
.
.

ظریف: ایران رای دیوان عالی آمریکا را در خصوص پرداخت غرامت به رسمیت نمی‌شناسد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران با تاکید بر اینکه ایران رای دیوان عالی آمریکا را به رسمیت نمی‌شناسد، گفت که دولت آمریکا به خوبی می‌داند هر گونه اقدامی در رابطه با اموال ایران این کشور را در مقام پاسخگویی و بازگردان این اموال به مردم ایران قرار خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران(ایرنا)، محمد جواد ظریف روز پنجشنبه ۲۱ آوریل در پایان نشست ویژه مجمع عمومی سازمان ملل در رابطه با تغییرات اقلیمی تصریح کرد که در دیدار روز جمعه خود با جان کری وزیر خارجه آمریکا هیچ موضوعی جز مسئله برجام و نکات مربوط به اجرای درست آن مورد بحث قرار نخواهد گرفت.

وی افزود: «بحث ما در این دیدار دنباله گفت‌و‌گو‌های قبلی بر سر برجام خواهد بود و قرار شده است که طرف آمریکایی نکاتی را که در گفت‌و‌گوی قبلی از سوی ما و در رابطه با نحوه اجرایی شدن درست برجام مطرح شده بود مورد بر رسی قرار بدهند و به ما جواب بدهند».

وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به این سوال ایرنا که آیا در این دیدار پیرامون رای دیوان عالی آمریکا نیز گفت‌و‌گو یی خواهد شد یا نه؟ گفت: «ما‌‌ همان طور که گفتیم رای این دادگاه را به رسمیت نمی‌شناسیم و دولت آمریکا بخوبی از این موضوع اطلاع دارد».

وی افزود: آمریکا این را هم به خوبی می‌داند که هر اقدامی در رابطه با اموال ایران انجام بدهد در آینده این کشور را در مقام پاسخ گویی قرار خواهد داد و باید این اموال را به ایران برگرداند.

دیوان عالی آمریکا چهارشنبه ۲۰ آوریل، به ضرورت پرداخت بیش از دو میلیارد دلار به خانواده‌های قربانیان انفجار پایگاه تفنگداران نیروی دریایی آمریکا در بیروت در سال ۱۹۸۳ و حملاتی دیگر که ایران مسئول آن است، رای داد.

شاکیان ایران را متهم به کمک مالی که گروه حزب‌الله لبنان کردند که در سال ۱۹۸۳ با انفجار کامیونی بمب‌گذاری شده در پایگاه تفنگداران آمریکایی در بیروت، دستکم ۲۴۱ نظامی آمریکایی را کشتند.

آن‌ها هم چنین غرامت‌هایی برای حملات دیگری درخواست کردند از جمله انفجار برج‌های الخبر در سعودی در سال ۱۹۹۶ که به کشته شدن ۱۹ سرباز آمریکایی انجامید.