.
.
.

تصاویر زندان برویک خلاف حکم دادگاه نروژی را نشان می دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دادگاهی در نروژ شکایت آندرس برینگ برویک، بمبگذار معروف اسلو پایتخت این کشور علیه دولت درباره «رفتار غیرانسانی در زندان» را پذیرفت و به نفع وی رای صادر کرد.

این در حالی است که تصاویر منتشر شده از زندان آندرس برینگ برویک، نشان می دهد که وی از کلیه خدمات رفاهی بهره می برد. مخالفان حکم دادگاه نروژی به شکل گسترده ای این تصاویر را منتشر کرده اند.

آندرس برویک در دادگاه مدعی شد که در زندان قربانی نقض حقوق بشر شده است. بر اساس رای دادگاه دولت باید ۳۳۱ هزار کرون نروژ معادل حدود ۳۶ هزار یورو پرداخت کند.
هلن آندنائس سکولیک، قاضی دادگاه اعلام کرد: «ممنوعیت رفتار غیرانسانی و تحقیرآمیز، بیانگر یک ارزش بنیادین در جامعه ای دموکراتیک است. این ارزش در رفتار با تروریست ها و قاتلان نیز در نظر گرفته می شود.»

این دادگاه همچنین تاکید کرده است که دولت نروژ حقوق این محکوم را برای زندگی شخصی و خانوادگی نقض نکرده است.
وی محکوم به تحمل حداکثر ۲۱ سال زندان است. در پایان این محکومیت، در صورتی که تشخیص داده شود همچنان برای جامعه خطرناک است، حکم زندان قابل تمدید خواهد بود.
آندرس برویک روز ۲۲ ژوئیه سال ۲۰۱۱ میلادی با بمبگذاری در بیرون یک ساختمان دولتی در شهر اسلو سبب کشته شدن هشت تن شد و سپس با یورش مسلحانه به اردوی جوانان حزب کارگر در جزیره اوتایا ۶۹ تن دیگر را کشت. بیشتر قربانیان نوجوان بودند.