.
.
.

آمریکا: روسیه توپخانه‌های خود را نزدیک حلب مستقر می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک مقام مسئول آمریکایی پنجشنبه ۲۱ آوریل اعلام کرد که روسیه، در حال استقرار توپخانه‌های خود در شمال سوریه از جمله مناطقی در نردیکی حلب است؛ مساله‌ای که نگرانی‌های آمریکا را در خصوص آن‌چه که مسکو در آینده قصد انجام آن را دارد بر می‌انگیزد.

مسئولان آمریکایی می‌گویند با وجود این‌‌که روسیه نیمه ماه مارس، حدود نیمی از جنگنده‌های خود را از سوریه خارج کرد. اما توانایی‌های بالای نظامی خود را در این کشور همچنان حفظ می‌کند و نیروی نظامی تاثیر گذاری برای حمایت از بشار اسد رئیس جمهوری سوریه به شمار می‌‌آید.

تحلیلگران می‌گویند که روسیه تنها ویژگی حضور خود را در سوریه تغییر داده و قدرت نظامی خود را در این کشور کاهش نداده است بلکه به شکل بیشتری از هلیکوپتر در حمایت از ارتش سوریه استفاده می‌کند.

مقام مسئول آمریکایی که خواسته نامش فاش نشود، گفت که استقرار توپخانه های روسیه در نزدیکی حلب در پی باز پس گیری شهر تدمر (پالمیرا) توسط نیروهای دولتی از شبه‌نظامیان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش صورت گرفته است.

اپوزیسیون سوریه دولت این کشور را به نقض آتش بس با هدف به کنترل در آوردن کامل شهر حلب متهم می‌کند. از چند سال پیش بخشی از حلب در کنترل نیروهای دولتی قرار دارد و بخشی دیگر در کنترل مخالفان.