.
.
.

کری: روسیه باید از اسد بخواهد به آتش‌بس پایبند باشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا، روز جمعه ۱۵ آوریل گفت که باید نظام بشار اسد رئیس جمهوری سوریه، به نقض آتش بس پایان دهد، او از روسیه خواست در این مسیر کمک لازم را ارائه دهد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد که جان کری در گفت‌وگوی تلفنی با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه گفت: «ایالات متحده از روسیه انتظار دارد تا از نظام سوریه بخواهد به نقض آتش بس پایان دهد، ما هم این را از اپوزیسیون خواهیم خواست».

پیش از این، وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرده بود که لاوروف، در گفت‌وگوی تلفنی با کری، درباره تلاش‌های دیپلماتیک برای پایان بحران سوریه صحبت کرد.

تشدید خشونت‌ها در سوریه در حالی است که مذاکرات صلح سوریه میان دولت و اپوزیسیون آغاز شده است. هدف از آتش‌بس هم، فراهم کردن زمینه برای پیشرفت مذاکرات است.

اما به نظر می‌رسد نقض آتش‌بس، آینده مذاکرات را در ابهام قرار داده است. در حلب، نیروهای دولتی و متحدانشان با پشتیبانی هوایی روسیه، مناطق تحت کنترل مخالفان را هدف حمله قرار می‌دهند. در حمص نیز طی ۲۴ ساعت گذشته، حملات هوایی جنگنده‌های نظام اسد، به مناطق تحت کنترل مخالفان شدت گرفته است.