.
.
.

پیشروی داعش به سمت مرزهای ترکیه و شرق حلب

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

گروه دولت اسلامی موسوم به داعش و دیده‌بان حقوق بشر سوریه، جمعه ۱۵ آوریل اعلام کردند که شبه‌نظامیان داعش، منطقه‌ای کوهستانی در جنوب شرق حلب را تصرف کردند. این تحول پس از آن روی می‌دهد که شبه‌نظامیان داعش، در نزدیکی مرزهای ترکیه نیز پیشروی کرده بودند؛ رویدادی که سازمان ملل متحد می‌گوید ساکنان را مجبور به فرار کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، گروه داعش در بیانیه‌ای اعلام کرد که منطقه دریهم و تپه‌های محیط آن را که در ۵۶ کیلومتری جنوب حلب قرار دارد، تصرف کرده است. این منطقه مشرف به شهرک خناصر است که در کنترل نیروهای دولتی سوریه قرار دارد.

رسانه‌های دولتی سوریه، پنجشنبه گزارش داده بودند که نیروهای ارتش این کشور، در نزدیکی خناصر با شبه‌نظامیان داعش درگیر شده و آن‌ها را شکست داده است.

سازمان ملل متحد روز پنجشنبه اعلام کرد که حمله شبه‌نظامیان داعش به مناطق مرزی تحت کنترل مخالفان، اردوگاه‌های پناهجویان را در وضعیت خطر قرار داده و باعث شد بیش از ۲۰ هزار تن از پناهجویان، به سمت شهر اعزاز فرار کنند. این شهرک نیز در کنترل مخالفان حکومت سوریه قرار دارد.

شبه‌نظامیان داعش، روز دوشنبه، شهرک الراعی را که در ۳۶ کیلومتری شرق اعزاز قرار دارد، بار دیگر تصرف کرده بودند. آن‌ها به منظور این هدف، با گردان‌های ارتش آزاد سوریه جنگیدند.

روز پنجشنبه ارتش سوریه با پشتیبانی هوایی روسیه، حمله‌ای را آغاز کرد که در صورت دست‌یابی به هدف، می‌تواند یکی از گذرگاه‌های اصلی ارتش آزاد را که منتهی به شهر حلب است، ببندد. این حمله سرنوشت مذاکرات صلح سوریه را که در ژنو در حال برگزاری است، در هاله‌ای از ابهام قرار داد.