.
.
.

خودداری اردوغان و وزیر خارجه مصر از دست دادن با یکدیگر در نشست استانبول

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه و سامح شکری وزیر امور خارجه مصر که ریاست سیزدهمین نشست سران کشورهای اسلامی را به مولود چاووش اغلو رئیس جمهوری ترکیه تحویل داد، از دست دادن با یکدیگر سر باز زدند.

پس از آن‌که سامح شکری سخنرانی خود را به نمایندگی از مصر به عنوان رئیس سابق نشست سران سازمان همکاری‌های اسلامی پایان داد، از تریبون پایین آمد. اما اردوغان از طرفی دیگر به سمت تریبون رفت؛ و هر دو آنان یکدیگر را نادیده گرفتند مساله‌ای که کاربران شبکه‌های اجتماعی آن را تلاشی از سوی اردوغان برای دست ندادن با وزیر امور خارجه مصر و بی محلی وزیر خارجه مصر به اردوغان دانستند.

اردوغان در سخنرانی خود، بدون بردن نامی از مصر، از ریاست دوره سابق سازمان همکاری‌های اسلامی تشکر کرد.

البته روزنامه‌های مصری مساله‌ را به گونه دیگری دیدند و نوشتند که این شکری بود که از دست دادن به اردوغان خودداری کرد.

عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر در نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی حاضر نشد. روابط آنکارا و قاهره پس از برکناری محمد مرسی رئیس جمهوری اسلامگرای مصر از قدرت تنش‌آمیز شد. اقدام عبدالفتاح السیسی در برکناری مرسی پس از چند روز تظاهرات گسترده و اعتراض آمیز علیه دولت صورت گرفت. السیسی آن هنگام وزیر دفاع و فرمانده کل نیروهای مسلح مصر بود.

سیزدهمین نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی، صبح پنجشنبه ۱۴ آوریل با حضور رهبران و هیئت‌های نمایندگی بیش از ۵۰ کشور اسلامی در شهر استانبول ترکیه آغاز شد. این نشست دو روزه است.