.
.
.

پل ملک سلمان شرق و غرب جهان عرب و دو قاره آسیا و آفریقا را متصل می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

از منطقه "نبق" در خاک مصر، جایی که ترجیحا ساختن پل ملک سلمان آغاز خواهد شد، برای نخستین بار پس از حفر کانال سوئز، شرق و غرب جهان عرب، دو قاره آسیا و آفریقا و دو کشور پادشاهی عربی سعودی و جمهوری عربی مصر، تنها طی 20 دقیقه از طریق زمین به یکدیگر متصل خواهد شد.

به گفته کارشناسان نبق در خاک مصر بهترین گزینه برای پی‌ریزی نخستین پایه پل ملک سلمان است که پایان آن پس از طی 7 تا 10 کیلومتر به خاک سعودی منتهی خواهد شد.

شبکه "العربیه الحدث"، از مکانی که قرار است یکی از گزینه‌ها برای آغاز ساخت پل در خاک مصر باشد گزارشی تهیه کرده است.

کارشناسان دو سناریوی اساس برای ساخت این پل در نظر گرفته‌اند:

نخستین سناریو: یک پل معلق از نبق به جزیره تیران و دومین پل از تیران به جزیره صنافیر و از آنجا سومین پل به رأس حمید در منطقه تبوک واقع در شمال غربی سعودی زده خواهد شد.

سناریوی دوم: پل ملک سلمان از نبق آغاز شده و پس از عبور از جزیره تیران مستقیما به تبوک سعودی خواهد رسید، این سناریو هزینه و زمان کمتری برای ساخت در بر خواهد داشت.

این پل برای نقل و انتقال مسافر و کالا خواهد بود که بخشی از آن نیز برای عبور قطار در نظر گرفته خواهد شد و طول آن با توجه به دو گزینه احتمالی از 7 تا 10 کیلومتر و هزینه ساخت آن حدود 4 میلیارد دلار و زمان ساخت آن 5 تا 7 سال طول خواهد کشید.

احمد الحکیم استاد مهندسی در دانشگاه الازهر می‌گوید که هرکدام از گزینه که انتخاب شود، دو ورودی یکی در خاک سعودی و دیگری در خاک مصر در نظر گرفته خواهد شد تا نقل و انتقال افراد و کالا کنترل شود.

این پل اولین سازه‌ای است که دو سوی جهان عرب در آسیا و آفریقا را به یکدیگر متصل کرده، پیش‌بینی می‌شود فاصله زمانی نقل کالا میان منطقه خلیجی با مصر و اروپا را که روزها به درازا می‌انجامید کوتاه کرده، به بازار گردشگری رونق بخشیده، سطح داد و ستد تجاری میان دو کشور و نیز دو قاره را به شکل بی‌سابقه‌ای تا 200 میلیارد دلار بالا خواهد برد.

سهولت نقل و انتقال میان دو کشور سعودی و مصر برجسته‌ترین مزیتی است که این پل به ارمغان خواهد آورد، همچنین شمار زائران حج و عمره از مصر و آفریقا به سعودی را افزایش خواهد داد.

در هر صورت پل ملک سلمان امیدهای بسیاری را در منطقه برای تحقق همیاری در همه زمینه‌ها، نه تنها میان مصر و سعودی، بلکه میان دو بخش جهان عرب در آسیا و آفریقا، ایجاد کرده است...بسیاری‌ها در انتظار این همیاری بوده و هستند تا شرایط جهان عرب را به نحو احسن دگرگون سازد.