.
.
.

مخالفت سعودی و اردن با سیاست‌های مداخله جویانه ایران در منطقه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شاهزاده محمد بن سلمان آل سعود ولی ولیعهد، معاون دوم رئیس شورای وزیران و وزیر دفاع سعودی، دوشنبه ۱۱ آوریل به اردن رسید.

ملک عبدالله دوم پادشاه اردن و مشعل الزبن مشاور پادشاه در امور نظامی و رئیس ستاد مشترک ارتش، از شاهزاده محمد بن سلملن در فرودگاه العقبه استقبال کردند.

در جریان این سفر، سعودی و اردن با صدور بیانیه مشترکی که پس از دیدار پادشاه سعودی و شاهزاده محمد بن سلمان صادر شد، با دخالت‌های ایران در منطقه اعلام مخالفت و به این کشور نسبت به ادامه سیاست‌های کنونی‌اش، هشدار داده شد.

این بیانیه همچنین بر همکاری دو کشور در زمینه مبارزه با تروریسم و تندروی، تاکید شده است.

دو طرف همچنین بر توسعه همکاری در زمینه‌های نظامی، بازرگانی، سرمایه‌‌گذاری و انرژی، به توافق رسیدند. توافقنامه‌‌ای هم برای تاسیس صندوق سرمایه‌گذاری مشترک، به امضای طرفین رسید.

در بیانیه مشترکی که در پایان سفر شاهزاده محمد بن سلمان به پادشاهی اردن صادر شد، آمده است:

«با تکیه بر روابط مستحکم میان پادشاهی اردن هاشمی و پادشاهی عربی سعودی به رهبری ملک عبدالله دوم بن الحسین و برادرش خادم الحرمین الشریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز، شاهزاده محمد بن سلمان بن عبدالعزیز آل سعود ولی ولیعهد، معاون دوم رئیس شورای وزیران و وزیر دفاع شعودی، دوشنبه ۷-۴-۱۴۳۷ هجری قمری مصادف با ۱۱-۴-۱۰۶ میلادی، در پاسخ به دعوت کریمانه ملک عبدالله دوم، به پادشاهی اردن هاشمی سفر کرد.»

پادشاه اردن و ولی ولیعهد سعودی تشکیل جلسه دادند و در آن شاهزاده محمد بن سلمان، سلام و تحیت خادم الحرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز و شاهزاده محمد بن نایف ولیعهد، معاون رئیس شورای وزیران و وزیر کشور سعودی را به برادرشان ملک عبدالله دوم رساند. همچنین روابط میان دو کشور دوست و برادر و راه‌های توسعه آن‌ها به بحث گذاشته شد و درباره آخرین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی گفت‌وگو شد.

دو طرف بر اهمیت توسعه مشورت سیاسی میان دو کشور در خصوص مسائل منطقه و بحران‌های آن و نیز ضرورت یافتن راه حل سیاسی برای آن‌ها تاکید کردند، آن‌ها همچنین بر ضرورت تمامیت ارضی کشورهای منطقه، باز یافتن حاکمیت و ثباتشان و مخالفت با مسائل داخلی‌شان تاکید کردند. طرفین همچنین با سیاست‌های مداخله‌جویانه ایران در منطقه که باعث شعله‌ور شدن فتنه‌های فرقه‌ای و رشد تروریسم می شود، اعلام مخالفت کردند. آن‌ها به ایران نسبت به ادامه سیاست‌های کنونی‌اش که باعث عمیق‌تر شدن تنش‌ها و شکاف‌ها در منطقه‌ و هدف قرار دادن ثباتش می‌شود، هشدار داده‌اند.

طرفین همچنین بر اهمیت تلاش برای توسعه همکاری در زمنیه‌های امنیتی، مبارزه با تروریسم و تندروی تاکید کردند. آن‌ها بار دیگر اعمال تروریستی را که بعضی از کشورها با آن‌ها دست به گریبان هستند، محکوم و بر اهمیت مشارکت در تلاش‌های بین‌المللی در زمنیه مبارزه با تروریسم از راه ائتلاف بین‌المللی و ائتلاف نظامی، تاکید کردند.

بنا بر رهنمودهای خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز و برادرش ملک عبدالله دوم، دو طرف بر توسعه همکاری‌ها در این زمینه‌ها به توافق رسیدند:

۱- توسعه همکاری نظامی میان دو کشور با هدف توسعه امنیت و ثبات در منطقه.

۲- توسعه همکاری دو کشور در زمنیه انرژی، حفاری در معادن اورانیوم و تولید برق با استفاده از انرژی هسته‌ای.

۳- همکاری در زمینه بازرگانی، افزایش تلاش‌ها به منظور افزایش حم مبادلات تجاری میان دو کشور، دادن فرصت‌های بیشتر به صادرات اردن برای حضور در بازارهای سعودی و افزایش نقش بازرگانان در زمینه همکاری تجاری میان دو کشور.

۴- افزایش سرمایه‌گذاری‌های مشترک در پروژه‌های توسعه‌ای و سرمایه گذاری که بخش خصوصی می‌تواند آن‌ها را اجرا کند.

۵- امضای تفاهمنامه‌ای در خصوص تاسیس صندوق سرمایه‌گذاری مشترک میان دو کشور.

۶- همکاری در زمینه حمل و نقل به ویژه انتقال کالا میان دو کشور و وضع طرح‌های مناسب برای محقق کردن این هدف.

دو طرف همچنین بر ادامه تماس‌های مستمر خود به منظور جامعه عمل پوشاندن به تفاهم‌ها تلاش خواهند کرد.

در پایان دیدار، ملک عبدالله دوم، سلام و تحیت خود را به برادرش خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز و ولیعهد سعودی شاهزاده محمد بن نایف بن عبدالعزیز رساند.

شاهزاده محمد بن سلمان بن عبدالعزیز آل سعود هم از پادشاه و دولت اردن به خاطر حسن استقبال و ضیافت، تشکر کرد».