.
.
.

الجبیر: تعیین حدود مرزی سعودی با مصر ربطی به اسرائیل ندارد

«در باره تندروی اسلامی حاضریم با دوحه، قاهره و تهران گفتگو کنیم»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عادل الجبیر، وزیر امور خارجه سعودی روز یکشنبه در مصاحبه با تلویزیون مصری «سی بی سی » با اشاره به سفر تاریخی ملک سلمان به مصر و تعیین مرزهای دو کشور گفت که دو جزیره تیران و صنافیر دو جزیره سعودی هستند که اسرائیل آنها را قبلا اشغال کرد و اکنون مصر آنها را به سعودی باز گرداند بنابرین ربطی به اسرائیل ندارد.

عادل الحبیر گفت:« مسئله باز گرداندن دو جزیره هیچ ارتبازی با پل ارتباطی ملک سلمان که قرار است مصر را به سعودی وصل کند، ندارد».

الجبیر گفت:« پادشاهی سعودی به همه قراردادهای صلح امضا شده میان مصر و اسرائیل پایبند است».

وؤير خارجه سعوىي افزود:« همه کشورها معمولا مرزهای خودشان را با کشورهای همجوار علامت گذاری می کنند و با توافق مرزها را تعیین و ترسیم می کنند، مثلا مصر اخیرا حدود مرزهایش را با قبرس تعیین کرد بنابرین پادشاهی سعودی نیز در این چارچوب به دنبال مشخص کردن مرزهای خود با همسایگانش است وتصمیم تعیین مرزهای دو کشور مصر و سعودی با تفاهم و با رضایت دو طرف صورت گرفت».

الجبیر اظهار داشت:« سعودی در دهه هفتاد و هشتاد مرزهایش را با عراق و در دهه نود با قطر و با امارات در دهه هفتاد و هشتاد و با عمان در زمان نه چندان دور و با یمن و اکنون با مصر مرزهایش را مشخص کرد».

پل ارتباطی ملک سلکان

وزیر امور خارجه سعودی تاکید کرد که پل ملک سلمان، یک گام تاریخی است که آسیا را به افریقا و مصر را به سعودی مرتبط می سازد.این ارتباط نتایج اقتصادی اجتماعی و سیاسی مثبت زیادی را به دنبال خواهد داشت.
وی افزود:«علامت گذاری مرزهای دریایی سعودی با مصر با مسئله ایجاد پل ارتباطی ملک سلمان ربطی ندارد».

الجبیر در رابطه با اختلاف قطر با مصر گفت :«سعودی آماده است تا میان قطر و مصر میانجگری کند چون هم قطر و هم مصر در رابطه با تهدیداتی که جهان عرب با آن روبرو است نقطه نظرات مشترکی دارند»

الجبیر افزود:« اعلام رسمی تشکیل یک قدرت مشترک عربی فقط مسئله زمان است و تنها به دلیل قوانین اجرای قانونی به تاخیر افتاد و مطمئنا تشکیل می شود».

ایران و تندروی اسلامی

الجبیر یکشنبه شب در دیدار با سردبیران روزنامه های مصری گفت:« انقلاب ایران و افراط گرایی آن پس از سال 1979 باعث ظهور افراط گرایی سنی شد ».

وی افزود :« تا قبل از آغاز افراطگرایی شیعی در ایران سعودی خالی از هر نوع افراطگرایی سنی بود».

الجبیر افزود :«علمای سعودی بیش از هر کس دیگری مخالفت خشونت گرای و تندروی هستند و تاکنون تاثیر قابل توجهی علیه جامعه و دور کردن مردم از تروریست ها و یا افراط گرایان داشتند . علمای سعودی بیش از هرکسی با داعش و گفتمان تروریستی او مبارزه کردند».

الجبیرگفت :« اندیشه های امام محمد بن عبدالوهاب مردم را به افراط گرایی، آوارگی و کشتار مردم بی گناه دعوت نکرد بلکه مردم را به اصلاحات و اعتدال دعوت کرد. او پیرو مذاهب اسلامی بود چرا ما پس از گذشت 250 سال از امام محمد بن عبدالوهاب خشونت گرایی را می بینیم انچه اتفاق افتاد نتیجه انقلاب در ایران در سال 1979 و افراط گرایی رهبران این انقلاب باعث ظهور افراط گرایی سنی شد.