فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • مصر: جزیره‌های صنافیر و تیران متعلق به سعودی هستند

  منبع: العربیه.نت- فارسی

  دولت مصر اعلام کرد که جزیره های صنافیر و تیران متعلق به پادشاهی سعودی هستند.

  هیات وزیران مصر روز شنبه 9 آوریل، بعد از عقد قرارداد مرز دریایی با کشور پادشاهی سعودی اعلام کرد که 2 جزیره صنافیر و تیران در دریای سرخ در آبهای منطقه ای سعودی قرار دارد.

  در این بیانیه آمده است "خطوط مرزی دو کشور از نظر فنی ترسیم شده ...جزیره های صنافیر و تیران در داخل آبهای منطقه ای کشور پادشاهی سعودی قرار دارد."

  این بیانیه اضافه کرد: "در سال 1950 ملک عبدالعزیز آل سعود، پادشاه وقت سعودی، از مصر خواست تا حمایت از این دو جزیره را در اختیار بگیرد و این کشور از آن زمان این کار را بر عهده گرفت."

  "کار ترسیم خطوط مرزی دو کشور به مدت 6 سال دنبال شده و در جریان 11 نشست بین دو کشور در ماه دسامبر سال 2015 قرارداد قاهره امضا شد."

  در بیانیه هیات وزیران مصر آمده است که دو کشور بر توسعه صحرای سینا اتفاق نظر دارند که دو کشور برادر را به هم متصل می کند. آموزش و گردشگری دو زمینه توسعه در سینا است که در طرح تصویب شده از سوی ملک سلمان بن عبدالعزیز توسعه شبه جزیره سینا پیش بینی شده است.

  جزیره تیران به مساحت 80 کیلومتر مربع، در دهانه خلیج عقبه قرار دارد و در سال 1956 اسراییل در جریان حمله سه گانه (اسرائیل، بریتانیا و فرانه) به مصر آنرا اشغال کرد و بار دیگر در جنگ سال 1967 این جزیره به همراه شبه جزیره سینا به اشغال اسراییل در آمد، تا اینکه در سال 1982 در پی قرارداد کمپ دیوید این کشور آنرا تخلیه کرد.

  جزیره صنافیر نیز 23 کیلومتر مربع مساحت دارد و در آبهای ساحلی سعودی قرار دارد و خلیج عقبه را از دریای سرخ جدا می کند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران