فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • امضای 21 قرارداد اقتصادی و تجاری میان پادشاهی سعودی و مصر

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  در چهارمین روز از سفر مقامات بلند پایه سعودی به مصر، شنبه شب با حضور ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه سعودی و عبدالفتاح سیسی رئیس جمهور مصر در کاخ «عابدین» در قاهره ، 21 قرارداد و تفاهم نامه اقتصادی، تجاری، سیاسی و امنیتی میان دو کشور امضا شد.

  از جمله این قراردادها ایجاد یک منطقه آزاد تجاری در سینا و پروژه بزرگ ساخت «پل ملک سلمان» که دو کشور را به هم وصل خواهد کرد.

  مهمترین تفاهم نامه ها و قراردادهایی که میان دو کشور بسته شد عبارتند از :
  توافق برای ایجاد یک صندوق سرمایه گذاری سعودی- مصری به مبلغ 60 میلیارد ریال برای سرمایه گذاری در بخش سرمایگذاری دولتی مصر و نهادهای تابع آن . این قرار داد توسط شاهزاده محمد بن سلمان ولی ولیعهد و وزیردفاع سعودی و دالیا خورشید وزیر سرمایه گذاری مصر امضا شد.

  تفاهم نامه میان صندوق سرمایه گذاری عمومی سعودی و وزارت همکاری های بین المللی مصر برای ایجاد منطقه‌ «آزاد اقتصادی» در شبه جزیره سینا. این توافق نامه از طرف سعودی بوسیله شاهزاده محمد بن سلمان و از سوی مصر به وسیله خانم دکتر سحر نصر ، وزیر وزارت همکاری بین المللی مصر امضا شد.

  امضای تعدادی از توافق نامه ها میان وزارت همکاری های بین المللی مصر و صندوق توسعه پادشاهی سعودی. این توافق نامه در چارچوب طرح ملک سلمان برای توسعه شبه جزیره سینا صورت می گیرد. این توافق نامه از سوی مصر توسط دکتر سحر نصر، وزیر وزارت همکاری بین المللی مصر و از طرف سعودی به وسیله دکتر ابراهیم العساف، وزیر دارایی و رئیس صندوق توسعه سعودی، امضا شد.

  توافقنامه های طرح ملک سلمان برای توسعه سینا عبارتند از:

  توافق برای پروژه تصفیه خانه و طرح فاضلاب،

  ایجاد جاده اصلی به عنوان شاهراه مرکزی ارتباطی منطقه سینا با دیگر مناطق مصر به مسافت 90 کیلومتر

  ایجاد 4 شاه راه ارتباطی برای وصل کردن سینا به منطقه ساحلی آب های آزاد به مسافت 61 کیلومتر
  ایجاد کانال زیر زمینی معروف به طرح طابا

  طرح تاسیس دانشگاه ملک سلمان بن عبدالعزیز در شهر «الطور»

  طرح ساختن شاه راه منطقه جدی

  پروژه ایجاد 13 منطقه برای فعالیت های کشاورزی

  پروژه برای ایجاد یک کانال برای انتقال آب

  همچنین تاسیس یک نیروگاه تولید برق در منطقه «ديروط» با قدرت تولیدی 2250 ميگاوات . هزینه این پروژه 2.2 میليار دولار خواهد بود. دکتر ياسر الرميان رئیس صندوق سرمایگذاری عمومی سعودی ومحمد ابو نيان رئیس شرکت «آموا پاور» از سوی سعودی و مهندس جابر دسوقی رئيس شورای اداره شرکت القابضة للكهرباء، از سوی مصر این قرارداد را امضا کردند.

  علاوه بر این پروژه ها طرح ساختن مجتمع های مسکونی در مناطق مختلف مصر از جمله این توافق نامه های اقتصادی – تجاری بوده است.

  از دیگر قراردادهای مهم این پروژه ها یادداشت تفاهم همکاری میان شرکت آرامکو و شرکت لوله سازی نفت «سومید» مصر است. تاسیس شهرک «داجنه» در مرکز شبه جزیره سینا و تعیین هزینه ای به مبلغ سه میلیارد و سیصد میلیون دلار برای تاسیس یک شهر تجاری - صنعتی دیگر در این منطقه آزاد از دیگر برنامه هایی است که دو کشور آن را امضا کردند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران