فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • آغاز مانوری دریایی به رهبری آمریکا با حضور ۳۰ کشور در آب‌های خاورمیانه

  منبع: العربیه.نت- فارسی

  مانوری دریایی با مشارکت ۳۰ کشور و رهبری آمریکا در آب‌های منطقه خاورمیانه آغاز شده است. واشینگتن می‌گوید که این مانور به محافظت از گذرگاه‌های تجاری بین‌المللی در برابر هرگونه تهدید احتمالی از جمله گروه دولت اسلامی موسوم به داعش و القاعده، کمک خواهد کرد.

  این مانور نظامی که بخشی از آن در آب‌های خلیج اجرا می‌شود، در حالی برگزار می‌شود که شدت تش میان کشورهای عربی خلیج و ایران به دلیل مداخله‌های تهران در امور داخلی کشورهای منطقه، افزایش یافته است.

  مانور دریایی که «رزمایش جهانی مقابله با مین» نام گرفته، یکشنبه ۱۰ آوریل در بخرین آغاز شد، جایی که ناوگان پنجم ارتش آمریکا مستقر شده است.

  کیون دونگان فرمانده نیروی دریایی وابسته به فرماندهی نیروهای مرکزی آمریکا روز شنبه گفته بود که هدف از مانور «مقابله با تندروها در برابر ایجاد هرگونه مانع در مسیر دریانوردی بین‌المللی است. ما از قصد آن‌ها برای خرابکارای در گذرگاه‌های تجاری آگاه شده‌ایم».

  دونگان افزود: «این منطقه فرصتی برای تمرین سطح بالای کشورهایی در سراسر جهان فراهم می‌کند چرا که سه تنگه از شش تنگه اصلی در جهان در این منطقه قرار دارند که عبارتند از کانال سوئز، تنگه باب المندب و تنگه هرمز».

  روز پنجشنبه، جان کری وزیر امور خارجه آمریکا، هنگام حضورش در منامه، از همکاری امنیتی با بحرین تمجید کرده و آن را «حیاتی» نامیده بود.

  قرار است باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا، روز ۲۱ آوریل در نشست سران کشورهای شورای همکاری خلیج حضور یابد. امارات متحده عربی، سعودی، بحرین، کویت، عمان و قطر، شش کشور عضو شورای همکاری خلیج هستند.

  تبلیغات