.
.
.

طراح ترور حسنی مبارک در حمله هوایی آمریکا در سوریه کشته شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روزنامه فرامنطقه‌ای «الشرق الاوسط» جمعه ۸ آوریل گزارش داد که یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی با حمله به یکی از پایگاه‌های گروه النصره شاخه القاعده در سوریه، رفاعی طه رهبر «جماعت اسلامی» مصر را به همراه ۲۰ تن دیگر از یارانش کشت.

این گزارش به نقل از یک مسئول آمریکایی افزوده است که حمله هوایی به یک اردوگاه آموزشی در منطقه وادی النسیم در ادلب انجام شده است.

این خبر را «مدیر مرکز مطالعاتی المقریزی» در لندن تایید کرده و گفته است: «رفاعی طه آرزوی مرگ در افغانستان را داشت. او در این کشور پایگاه خلدن را برای آموزش شبه‌نظامیان با هدف جنگ با نظامیان روس تاسیس کرده بود. او در مصر زندانی بود اما در دوره ریاست‌جمهوری محمد مرسی از رهبران اسلامگرایان مصر، آزاد شد. پس از آن به استانبول ترکیه رفت و از آن‌جا وارد سوریه شد».

رفاعی طه طراح عملیات ترور نافرجام محمد حسنی مبارک رئیس جمهوری اسبق مصر در ادیس آبابا به شمار می‌آید؛ عملیاتی که در نیمه‌های دهه نود قرن گذشته انجام شد. اطلاعات موجود حاکی از آن است که رفاعی سال ۲۰۰۱ در سفری از سودان عازم افغانستان بود، در فرودگاه دمشق دستگیر شد. سوریه هم او را به مصر تحویل داد و تا سال ۲۰۱۱ در زندان بود.