.
.
.

ترکیه و اسرائیل برای بهبود روابط خود به توافق می رسند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت خارجه ترکیه روز جمعه 8 آوریل اعلام کرد، دو گروه‌ مذاکره‌کننده اسرائیل و ترکیه پس از گفتگو در لندن، ضمن توافقی توانستند که در جهت بهبود روابط میان دو کشور، پیشرفت کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از بیانیه وزارت خارجه ترکیه ، دو کشور طی کنفزانس در آینده نزدیک جزئیات این توافق را به مرحله نهایی خواهند رساند.

ترکیه یکی از مهمترین همپیمانان اسرائیل در منطقه بود اما پس از سال 2010 پس از حادثه کشته شدن 10 فعال ترک به دست سربازان نیروی دریایی اسرائیل، روابط میان دو کشور تیره شد.

ده فعال حقوق بشری ترک به همراه تعدادی دیگر از فعالان حقوق بشری دیگر کشورها به منظور ارسال کمک های انسانی به نوار غزه وارد آب های مرزی میان اسرائیل و غزه شدند که با حمله سربازان نیروی دریایی اسرائیل کشته شدند.

در بیانیه آمده :« فریدون اوغلو وکیل وزارت خارجه ترکیه و جوزف چیخانوور، فرستاده ویژه نخست وزیر اسرائیل و ژنرال یعقوب نایجل نماینده رئیس شورای امنیت ملی اسرائیل روز پنجشنبه در لندن با هم ملاقات کردند.

وزارت خارجه ترکیه تاکید کرد، دو گروه در این نشست که در لندن برگزارشد برای بهبود و عادی سازی روابط به توافق رسیدند. این وزارت در باره جزیئات این توافق اطلاعات بیشتری نداده است .

آنکارا پیش‌تر اصرار می ورزید که تنها با پایان دادن محاصره غزه و پرداخت غرامت برای مرگ فعالان ترک، حاضر است روابط خود را با اسرائیل عادی کند.

گفتنی است که اسرائیل ورود برخی اقلام نظیر سیمان ودیگر وسایل ساختمان‌سازی به غزه از ترس استفاده آنها برای سنگرسازی از سوی حماس، ممنوع کرده است .