فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • قاچاقچی بریتانیایی زندان را به زندگی آزاد در سوریه ترجیح داد

  منبع: العربیه.نت- فارسی

  یک قاچاقچی مواد مخدر، سرانجام پس از پنج سال فرار به سوریه، خود را تسلیم پلیس لندن کرد. او زندگی در زندان‌ بریتانیا را به زندگی آزاد در جهنم خاورمیانه جنگ زده ترجیح داده است.

  به نوشته روزنامه بریتانیایی «دیلی میل»، این قاچاقچی، «میثم الانصاری» نام دارد. او یکی از پناهجویان عراقی است که تابعیت بریتانیا را به دست آورده و به نام «مستر بیگ» شهرت دارد. او یکی از اعضای برجسته یک شبکه بین‌لمللی قاچاق مواد مخدر و پولشویی است و اکنون زندان در بریتانیا را بهتر از زندگی آزاد در سوریه یافته است.

  الانصاری ۴۷ ساله، سال ۲۰۱۱ پس از آن‌که موفق شد با استفاده از یک اشتباه اداری، گذرنامه‌ای جدید به دست آورد، به سوریه فرار کرد. گذرنامه اصلی خود الانصاری در یورش نیروهای پلیس به منزل او برای دستگیری‌اش، ضبط شده بود.

  او پیش از آن سه سال در زندان بود اما به صورت مشروط آزاد شده بود. نیروهای پلیس گمان می‌کردند نمی‌تواند کشور را ترک کند. اشتباه پلیس و دادگاه در این بود که اداره گذرنامه را در جریان ضبط گذرنامه الانصاری قرار نداده بودند. از این رو او با این ادعا که گذرنامه قدیمی‌اش را گم کرده، درخواست گذرنامه‌ای جدید کرد و هنگامی که آن را به دست آورد، به سوریه رفت.

  پس از رسیدن به سوریه، الانصاری از راه پزشکش نامه‌ای به پلیس بریتانیا فرستاد و در آن مدعی شد که بیمار است و نمی‌تواند باز گردند. اما در نهایت پس از پنج سال از این تصمیم منصرف شد و ترجیح داد از جهنم جنگ سوریه رها شود.

  الانصاری اتهامات دیگری نیز از جمله کلاهبرداری در رهن ساختمان‌ها با ارزش میلیون‌ها دلار نیز در پرونده خود دارد.

  شایان ذکر است که تحقیقات پلیس در پرونده الانصاری، فوریه ۲۰۰۸ آغاز شده بود. او آن سال در منزلش در محله بهلینگدن در غرب لندن دستگیر شد. این یکی از بزرگترین عملیات پلیس در پایتخت بریتانیا بود به گونه‌ای که مجبور شد با استفاده از بلدوزر، دیوار منزلش را تخریب کند. همچنین یک بالگرد پلیس بر فراز منطقه پرواز می‌کرد. نیروهای پلیس که از عملیات خود فیلمبرداری کرده‌اند، ۳ میلیون پوند انگلیس در منزل الانصاری یافتند.

  هنگام یورش پلیس، سه فرزند الانصار در منزل بودند. سه سال پس از این حادثه، پلیس الانصاری را به اتهام پولشویی به همراه باندی که ۳۳ عضو دارد و در قاچاق مواد مخدرفعال است، زندان بود، به صورت مشروط آزاد کرد. ۵۰۰ هزار پوند از اموال الانصاری مصادره شده است.

  الانصاری سرانجام پس از ۵ سال خود را تسلیم پلیس در فرودگاه «هیثرو» لندن کرد. پلیس در بیانیه‌ای اعلام کرد: «الانصاری به دلیل نقض شروط آزادی، فوریه ۲۰۱۶ در فرودگاه بازداشت شد».

  این بیانیه افزوده است:‌ «الانصاری علاوه بر نقض آزادی مشروط، از پرداخت جریمه‌های تعیین شده توسط دادگاه تخلف کرده است. پرونده او هم‌اینک در اختیار دادگاه قرار گرفته است».

  سال ۲۰۱۱ دادستان بریتانیا اعلام کرده بود که پرونده الانصاری و همکارانش، بزرگترین پرونده کیفری در لندن است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران