فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • روسیه: سامانه دفاع موشکی اس-۳۰۰ به زودی تحویل ایران خواهد شد

  منبع: دبی- العربیه فارسی

  زامیر کابولو از مقام‌های ارشد وزارت امور خارجه روسیه و مشاور ویژه ویلادیمیر پوتین رئیس جمهوری این کشور اعلام کرد که، کشورش نخستین محموله سامانه دفاع موشکی اس-۳۰۰را طی روزهای آینده به ایران تحویل می‌دهد.

  آقای کابولوف سه‌شنبه ۵ آوریل در این باره به خبرگزاری اینترفاکس روسیه گفت: نخستین محموله سامانه موشکی دفاعی اس ۳۰۰ طی روزهای آینده به ایران تحویل داده خواهد شد.

  او افزود: «هنوز نمی‌دانم که آیا این اقدام امروز انجام خواهد شد یا خیر، اما موشک‌های سامانه اس-۳۰۰ برای ارسال به ایران بارگیری خواهد شد».

  این گزارش در حالی منتشر شده که پیشتر اعلام شده بود مقامات ایران می خواهند دستکم هشت میلیارد دلار تجهیزات نظامی و تسلیحات ساخت روسیه را خریداری کنند.

  
اخیرا حسین دهقان وزیر دفاع ایران سفری به مسکو داشته که طی آن روزنامه «کومرسانت» با استناد به منابعی در سیستم همکاری‌های فناوری نظامی روسیه اعلام کرد که هدف از این سفر، پیشبرد تعدادی از معاملات کلیدی تسلیحاتی دو کشور است.

  
بنا بر این گزارش تهران فهرست تجهیزات نظامی و تسلیحات مورد نیاز خود را به مسکو ارائه داده و در حال حاضر وزارت دفاع، دولت و کرملین در حال مطالعه این فهرست هستند.

  به گفته یکی از منابع «کومرسانت»، بحث بر سر مجموعه قراردادهایی به مبلغ دستکم هشت میلیارد دلار است.

  این در حالی است رسانه‌های روسی پیشتر به نقل از وزارت اموز خارجه این کشور اعلام کرده بودند که مسکو به زودی سامانه دفاع موشکی اس-۳۰۰ را به ایران تحویل خواهد داد.

  ایران پیش‌تر علاقمند به خرید سامانه اس-۴۰۰ بود، که سیستمی پیشرفته‌تر از اس-۳۰۰ است، اما به گزارش رسانه‌های روس اکنون مذاکرات برای تحویل اس-۳۰۰ در جریان است.

  قرارداد فروش سامانه اس-۳۰۰ اواخر سال ۲۰۰۷ میلادی میان تهران و مسکو امضا شد و قرار بود روسیه سامانه از این نوع به ارزش حدود ۸۰۰ میلیون دلار را به ایران تحویل دهد.

  اما در سال ۲۰۱۰ «دمیتری مدودف» رئیس جمهور وقت روسیه با توجه به تحریمهای سازمان ملل متحد تحویل سیستم‌ها به ایران را ممنوع کرد. دلیل این اقدام تحریم‌های بین‌المللی اعمال شده علیه ایران به دلیل فعالیت‌های هسته‌ای این کشور بود.

  پس از انعقاد توافق هسته‌ای میان ایران و قدرت‌های جهان، روسیه اعلام کرد که سامانه اس-۳۰۰ را به ایران تحویل خواهد داد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران