.
.
.

مطرح شدن احتمال سلب تابعیت از اعضای پ.ک.ک در ترکیه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه سه‌شنبه ۵ آوریل گفت که کشورش باید سلب تابعیت حامیان تروریسم را بررسی کند. او افزود که دولت ترکیه «هیچ سخنی با تروریست‌ها ندارد».

سخنان رئیس جمهوری ترکیه در جمع شماری از حقوق‌دانان در آنکارا پایتخت ترکیه یک روز پس از آن مطرح می‌شود که از سرگیری مذاکرات صلح را با حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) بعید دانست. این حزب در ترکیه، به عنوان «گروهی تروریستی» شناخته می‌شود.

اردوغان همچنین متعهد شد به خشونت‌ها در جنوب شرق ترکیه که اکثر ساکنانش کُرد هستند، پایان دهد.

حزب کارگران کُردستان که در پی خودمختاری در مناطق کُرد نشین ترکیه بود، ژوئیه سال گذشته، پایان ادن به دو سال آتش بس با دولت مرکزی را اعلام کرد تا خشونت‌هایی از سر گرفته شود که از سال ۱۹۸۴ آغاز شده بود و جان بیش از ۴۰ هزار تن را گرفته بود.

اردوغان دوشبه در سخنانی در جمع مسئولان و فعالان هلال احمر ترکیه گفت: «ما خواستار صلح شدیم، اما ما را فریب دادند، دیگر نمی‌توانیم به آن‌ها اعتماد کنیم، همه چیز تمام شده است».

او به شایعات مبنی بر وجود تماس‌هایی با حزب کاگران کردستان نیز پایان داد و گفت‌: «تروریست‌ها یکی از دو راه را باید انتخاب کنند: یا تسلیم شوند یا تک تک به حسابشان رسیده خواهد شد، راه سومی در ترکیه وجود ندارد، در گذشته بسیار تلاش کدیم».

از ژوئیه گذشته تا کنون حدود ۴۰۰ تن از نیروهای پلیس و ارتش ترکیه در درگیری با شبه‌نظامیان پ.ک.ک کشته شده‌اند.