.
.
.

تعداد کشته های درگیری قره باغ به 64 نفر رسید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

زدوخورد بین نیروهای آذری و ارمنی در منطقه قره باغ شب سه شنبه بار دیگر از سرگرفته شد، در حالیکه روز سه شنبه قرار است مذاکراتی برای پایان دادن به شدیدترین درگیریها طی چند دهه گذشته آغاز گردد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت دفاع آذربایجان اعلام کرد 16 نفر از سربازان این کشور در دوروز گذشته در این درگیریها کشته شدند.
براساس گزارشهای رسمی تعداد کشته شدگان در درگیریهای قفقاز از روز جمعه گذشته دستکم به 64 نفر رسیده است.

در حالیکه درگیریها وارد چهارمین روز خود شده است، وزارت دفاع آذربایجان اعلام کرد: "ارمنستان مواضع نیروهای آذری را با مسلسلهای سنگین و خمپاره 120 میلیمتری هدف قرار می دهد."

وزارت دفاع شورشیان در قره باغ اعلام کرد "آذربایجان به حملات خود در تمام طول شب ادامه داده ، و با موشک اندازهای سنگین "اسمرچ" ساخت روسیه مناطق مرزی جنوب را هدف قرار داده است."

روسیه و کشورهای غربی باعجله خواستار پایان درگیریها شدند. نمایندگان روسیه، ایالات متحده و فرانسه قرار است روز سه شنبه در وین و با نظارت سازمان امنیت و همکاری اروپا با یکدیگر ملاقات کنند.

جدایی خواهان قره باغ در اوائل دهه 1990 منطقه ارمنی نشین و کوهستانی ناگورنا قره باغ را که در داخل آذربایجان قرار دارد در اختیار خود گرفتند. این جنگ در آن سالها به کشته شدن 30 هزار نفر منجر شد.

دو طرف هرگز قرار داد صلح امضا نکردند، و فقط آتش بس برقرار شد که در طول سالیان بارها در نوار مرزی این آتش بس شکسته شده است. اما درگیریهای اخیر بسیار شدید گزارش شده اند.

بودجه نظامی کشور نفتخیز آذربایجان از کل بودجه ارمنستان بیشتر است، و این کشور بارها تهدید کرده منطقه جدایی طلب را بازپس خواهد گرفت.