.
.
.

درگیری میان گروه‌های مسلح حمایت شده از سوی پنتاگون و CIA در سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

گزارش‌هایی منتشر شده مبنی بر این‌که گروه‌های مسلح سوری حمایت شده از سوی آمریکا، در دشت‌های واقع میان شهر حلب و مرزهای ترکیه، با یکدیگر درگیر شدند.

روزنامه آمریکایی «لس آنجلس تایمز» در این باره نوشته که این درگیری‌ها، نشان از ناتوانی سازمان‌های اطلاعاتی و کارشناسان برنامه ریزی نظامی آمریکا در کنترل این گروه‌های مسلح دارد. این گروه‌ها از سوی وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) و سازمان اطلاعات مرکزی این کشور CIA حمایت می‌شوند.

بنا بر این گزارش، درگیری‌ میان این گروه‌ها دو ماه گذشته، شدت یافته به گونه‌ای که تبادل آتش میان واحدهای مسلح حمایت شده از سوی CIA از یک سو و واحدهای حمایت شده از سوی پنتاگون از سوی دیگر، بر سر مناطق مورد مناقشه در حومه شمالی حلب، افزایش یافته است.

بنا بر این گزارش، نیروهای سوریه دموکراتیک که از سوی پنتاگون حمایت می‌شوند، ماه فوریه گذشته موفق شدند نیروهای گروه فرسان الحق حمایت شده از سوی CIA را از شهرک مارع واقع در ۳۲ کیلومتری شمال حلب بیرون برانند. درگیری‌های مشابهی در شهر اعزار روی داد که منطقه‌ای مهم برای عبور جنگجویان و کمک‌های امدادی میان حلب و مرزهای ترکیه به شمار می‌آید. این درگیری‌ها در منطقه شیخ مقصود هم تکرار شده است.

فارس بیوش فرمانده گروه فرسان الحق گفته است: «با هرگروهی که ما را مورد حمله قرار دهد، از سوی هر کس حمایت شود، خواهیم جنگید».

درگیری‌ها میان گروه‌های حمایت شده از سوی ایالات متحده در جریان درگیری‌های شدید دایر در سوریه روی می‌دهد؛ مساله‌ای که دشواری‌های پیش‌روی آمریکا را در مسیر هماهنگی میان ده‌ها مجموعه مسلحی نشان می‌دهد که همزمان در پی سرنگوی نظام بشار اسد و جنگ با گروه دولت اسلامی موسوم به داعش هستند.

«لس آنجلس تایمز» به نقل از یک مقام مسئول آمریکایی که خواسته نامش فاش نشود، نوشته است: «ما می‌دانیم که نیاز به متحدی بر روی زمین داریم زیرا بدون این متحد نمی‌توانیم گروه داعش را شکست دهیم، از این رو از برپایی چنین روابطی دست بر نمی‌داریم».