.
.
.

مخالفان سوری: داعش در ورود به تدمر و خروج از آن با رژیم هماهنگی داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اسعد عوض الزعبی رئیس هیات مذاکره‌کننده مخالفان سوری تاکید کرد که داعش پس از هماهنگی کامل با رژیم اسد از شهر تدمر عقب‌نشینی کرده کما اینکه پیش از ورود به آن نیز با رژیم هماهنگی داشت.

به گفته زعبی «داعش» به این دلیل از تدمر عقب‌نشینی کرده تا برگ فشاری برای مذاکرات سیاسی در اختیار رژیم گذاشته باشد. وی پیش بینی کرد که «داعش» به همین روش از «دیر الزور» هم عقب‌نشینی خواهد کرد.

این در حالی است که رژیم سوریه پیشروی در تدمر را یک پیروزی برای خود و ضربه‌ای علیه «داعش» ارزیابی کرد، اما مخالفان سوری ورود «داعش» به تدمر خروج از آن را یک «بده و بستان» با رژیم به شمار آوردند.

از سوی دیگر برخی از تحلیل‌گران عقب‌نشینی از تدمر را ضربه‌ای حقیقی به «داعش» دانستند، زیرا این رویداد پس از دریافت ضربات اخیر در شهر الرمادی عراق صورت گرفته است.

در همین حال برخی از تحلیل‌گران معتقدند که دمشق و مسکو از طریق خارج کردن «داعش» از تدمر و حمایت از آثار تاریخی این شهر در صدد گرفتن گواهی خوش رفتاری از جامعه بین‌المللی هستند. این تحلیل‌گران به سخنان رد و بدل شده میان پوتین و اسد در تبریک‌گویی آنها به یکدیگر به این مناسبت استناد می‌کنند.

رؤسای جمهوری دو کشور عقب‌نشینی «داعش» از تدمر (پالمیرا) و کنترل دوباره شهر را به عنوان دلیلی برای اثبات این که رژیم سوریه و همپیمانانش تنها نیروهای قادر به مبارزه با تروریسم هستند قلمداد کردند.

پیشتر نیروهای اسد اعلام کردند که با اخراج نیروهای «داعش» از تدمر، کنترل این شهر را که در بیستم ماه مه گذشته اشغال شده بود، در دست گرفتند.

شهر تاریخی تدمر (پالمیرا) آثار تاریخی پر ارزشی را در بر می‌گیرد که داعش بخشی از آن را ویران کرد
شهر تاریخی تدمر (پالمیرا) آثار تاریخی پر ارزشی را در بر می‌گیرد که داعش بخشی از آن را ویران کرد

برای بازپس‌گیری تدمر، نبرد میان نیروهای رژیم سوریه و شبه‌نظامیان هپیمان آن با حمایت نیروی هوایی روسیه از یک سوی و نیروهای «داعش» از سوی دیگر سه هفته پیش آغاز شد که در پی آن نیروهای اسد کنترل کامل دو بخش تاریخی و مسکونی شهر را در دست گرفتند.

شب گذشته نیروهای "داعش" به دنبال نبردی سنگین به عقب‌نشینی خود به سوی منطقه «السخنه» و نیز به سوی «الرقه» و «دیر الزور» که پایگاه‌های اصلی آنها در شمال و شرق سوریه در آنجا قرار دارد ادامه دادند.

در همین یگان مهندسی ارتش رژیم سوریه در حال پاک‌سازی میدان‌های مین در شهر تاریخی تدمر هستند، این بخش از شهر آثار تاریخی پر ارزشی را در بر می‌گیرد که داعش بخشی از آن را ویران کرده است.