.
.
.

نصرالله: حتی اگر ایرانی‌ها از سوریه خارج شوند حزب‌الله خارج نخواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان اعلام کرد حتی اگر ایران تصمیم گرفت از سوریه خارج شود، نیروهای حزبش از این کشور خارج نخواهند شد.

حزب‌الله و ایران دو متحد نظام بشار اسد رئیس جمهوری سوریه هستند که نیروهایشان را برای جنگ با اپوزیسیون، به این کشور فرستاده‌اند.

نصر‌الله در مصاحبه‌ای تلویزیونی گفت که روسیه، بخشی از آن‌چه «محور مقاومت» نامیده می‌شود نیست. او افزود که روسیه منافع خاص خود را داشت که آن را به ورود مستقیم به جنگ سوریه وا داشت. او خاطرنشان کرد که اخبار حاکی از خروج نیروهای حزب‌الله از سوریه «صحت ندارد».

چند ماه پیش، روسیه به بهانه جنگ با گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، نیروی نظامی به سوریه گسیل کرد و جنگنده‌هایش، بمباران گروه‌های مسلح را در این کشور آغاز کردند. بر خلاف اعلام اولیه، بیشتر حملات روسیه بر مواضع گروه‌های مخالف حکومت سوریه حتی آن‌هایی که از سوی غرب پشتیبانی می‌شوند متمرکز شد؛ مساله‌ای که باعث شد علاوه بر توقف پیشروی مخالفان، دولت سوریه بخشی از مناطق از دست رفته را بار دیگر به کنترل در آورد. اما حدود دو هفته پیش ناگهان روسیه اعلام کرد که نیروهایش را از سوریه خارج می‌کند.

دبیرکل حزب‌الله خواستار، گفت‌وگو و تسویه‌های سیاسی شد که با «گفت‌وگوی سعودی-ایرانی» آغاز می‌شود و پس از آن، «لبنانی‌ها و سوری‌ها با یکدیگر گفت‌وگو کنند». او با هرگونه مذاکره با اسرائیل اعلام مخالفت کرد.

نصرالله در تلاش برای پوشاندن شوک ناشی از خروج بخش اعظم نیروهای روسیه از سوریه مدعی شد که حزبش و تهران، از پیش در جریان این تصمیم روسیه قرار داشتند و مسکو اقدام خود را با آن‌ها هماهنگ کرده بود.