.
.
.

مراکش بیش از ۸۰ کارمند سازمان ملل را از خاک خود اخراج کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پس از اخراج کارمندان سازمان ملل از صحرای غربی‌ توسط دولت مراکش، بان کی مون امروز (دوشنبه) با اعضای شورای امنیت دیدار می‌کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مراکش بیش از ۸۰ کارمند سازمان ملل متحد را پس از سخنان بحث برانگیز‌ بان کی مون از صحرای غربی اخراج کرد.

آخرین کارمندان سازمان ملل متحد در صحرای غربی در چارچوب ماموریت «می‌نورسو» یکشنبه ساعت ۱۸ (به وقت محلی) این منطقه را از فرودگاه «العیون» به مقصد کازابلانکا ترک کردند. آن‌ها قرار است که مراکش را به طور کل ترک کنند.

از شنبه تا یکشنبه ۸۳ کارمند ماموریت می‌نورسو مستعمره سابق اسپانیا که هم اکنون توسط مراکش اداره می‌شود را ترک کردند. مراکش منطقه صحرای غربی را در سال ۱۹۷۵ به کشور خود ملحق کرد.

تنها یکی از کارمندان خانم سازمان ملل که باردار بود نتوانست از این منطقه خارج شود. رباط خودمختاری بسیاری به منطقه وسیع صحرای غربی زیر نظر حاکمیت مراکش داده است.

در این منطقه که کمتر از یک میلیون شهروند زندگی می‌کنند استقلال طلبان «پولسیاریو» با حمایت الجزایر خواستار برگزاری یک همه پرسی خودمختاری هستند.

ماموریت سازمان ملل در صحرای غربی به نام «می‌نورسو» از سال ۱۹۹۱ آغاز شده است. این سازمان قصد داشت در راستای این ماموریت بر انجام درست آتش بس میان مراکش و پولیساریو نظارت کند.

پس از سخنان‌ بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل اوایل مارس در دیداری از کمپ مهاجران صحرایی، که از کلمه «اشغال» برای بیان جایگاه صحرای غربی استفاده کرده بود، مراکش تصمیم گرفت که تعدادی از کارمندان این سازمان را از این منطقه اخراج کند. رباط همچنین اعطای کمک مالی سه میلیون دلاری خود به این ماموریت را نیز قطع کرد.

قرار است‌ بان کی مون برای اطلاع از مواضع اعضای شورای امنیت درباره مساله مراکش و صحرای غربی با آن‌ها دیدار کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم