.
.
.

قاسم سلیمانی: ظریف اختیار معامله درباره موضوعی جز هسته‌ای را ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس، شاخه برون مرزی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران می‌گوید که محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه این کشور، اختیار مذاکره و معامله با غرب جز در پرونده هسته‌ای را ندارد.

به گزارش خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران، این سخنان سلیمانی، در دیدار ماه گذشته با هیئت اعزامی گروه فلسطینی حماس به تهران ایراد شده است.

قاسم سلیمانی در این دیدار مدعی شد که موضع ایران درباره مساله فلسطین چه قبل از توافق هسته‌ای چه بعد از آن، «ثابت و راسخ و بدون تغییر» است و گفت: «ما با صدای بلند تأکید می‌کنیم که مذاکرات با غرب فقط درباره موضوع هسته‌ای بوده نه هیچ موضوع دیگری».

بنا بر این گزارش، فرمانده سپاه قدس ایران تاکید کرده است: «هیچ معامله دیگری نیست و دکتر ظریف، وزیر امور خارجه نیز مأموریت مشخص و روشنی داشت و آن توافق هسته‌ای بود و برای موضوع دیگری به او اختیار داده نشده بود».

سلیمانی تلاش کرده تا اختلاف میان ایران و آمریکا را بر سر مساله فلسطین قلمداد کند و به هیئت حماس گفته است: «حتی اگر فشارها و تحریم‌های آمریکا علیه ایران ده‌ها برابر شود، ما از آرمان فلسطین دست برنمی‌داریم. به همین دلیل کنگره بر موضع ضد ایرانی خود علیه ایران اصرار داد و تهران را حامی تروریسم و فلسطین می‌داند».

قاسم سلیمانی به سر دادن شعار «نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران» در جریان اعتراض‌های پس از انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۰۹ ایران در اعتراض به دخالت‌های این کشور در منطقه اشاره کرده و افزوده است: «چند سال پیش شعار نه غزه نه لبنان؛ جانم فدای ایران را سر دادند. از شما می‌پرسم اینها اکنون کجا هستند؟».

او در این باره مدعی شد: «ما این را در قاموس سیاسی خود ثبت کردیم. کسانی که هرگونه شعاری در مخالفت با حمایت ما از فلسطین سر دهند در هیچ پست سیاسی نخواهند بود و در راس تصمیم‌گیرندگان کلان کشور جای نخواهند داشت. کجا ممکن است چنین چیزی اتفاق بیفتد؟»

برپایه این گزارش، دیدار هیئت حماس با قاسم سلیمانی، پس از آن صورت گرفت که یک فایل صوتی از گفت‌وگوهای رهبران حماس به دست مقام‌های ایران رسید که در آن، حمایت تهران از این گروه «دروغ بزرگ» توصیف شده بود.

آنگونه که در این گزارش آمده است، یکی از رهبران حماس که این سخنان را بیان کرده بود، تلاش کرد در بیروت پایتخت لبنان با مسئولان ایرانی دیدار کند اما پیامی که دریافت کرد این بود: «بازی تمام شد».

این مسئله باعث شد تا یک هیئت دیگر از حماس به ایران سفر کند و برای جلب حمایت تهران تلاش کند.

این هیئت با مقام‌هایی همچون علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای ایران و علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی این کشور، دیدار کرده است.

قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس، شاخه برون مرزی سپاه پاسداران ایران یکی از مهندسان اصلی دخالت‌های رژیم ایران در امور منطقه است که بسیاری از کشورها از آن به عنوان اقدامی غیر قانونی یاد می‌کنند.