.
.
.

فراخوان مقتدی صدر برای ادامه تظاهرات گسترده در عراق

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در ادامه اعتراضات گسترده عراقی‌ها به فساد در ساختار حکومت این کشور، مقتدی صدر رهبر جریان صدری‌ها روز جمعه 18 مارس از هواداران خود خواست که به تجمع و راهپیمایی خوند در بغداد ادامه دهند.

پیش از این مقتدی صدر از هواداران خود خواسته بود تا زمان پایان ضرب‌الاجل 45 روزه‌ای که برای اصلاحات ریشه‌ای به دولت عراق داده، به تظاهرات ادامه دهند.

همزمان با ورود ده‌ها هزار تن از هواداران مقتدی صدر به شهر بغداد جهت شرکت در تظاهراتی گسترده‌ای که رهبر جریان صدری ها برای آن فراخوان داده بود، مقامات عراقی تدابیر امنیتی شدیدی را در مرکز بغداد به اجرا گذاشته اند.

حامیان و هواداران مقتدی صدر، قرار است امروز در میدان تحریر و اطراف منطقه الخضراء علیه فساد اداری و مالی در حکومت های متوالی پس از 2003 در عراق به ویژه حکومت نوری مالکی و عبادی که مورد حمایت ایران هستند، اعتراض کنند.

گفتنی است که جریان صدری‌ها که به «کتله الاحرار» معروفند، دارای 34 نماینده از میان 328 نمایندگان پارلمان درعراق هستند.

این تعداد نماینده برای سلب اعتماد از دولت و تغییر آن کافی نیست به همین دلیل جریان صدری‌ها به تظاهرات و اعتراضات متوسل شده تا از این طریق برای ایجاد تغییرات به دولت فشار بیاورد.

با وجود اعلام ممنوعیت وزارت كشور عراق با هر گونه تجمع در مقابل منطقه «الخضراء» اما مقتدی صدر همچنان به تعهد خود و یارانش برای ادامه تظاهرات در دروازه های این منطقه تاکید کرد.

ضياء الأسدی یکی از رهبران جریان صدری‌ها ضمن تقدیر از عملکرد نیروهای انتظامی این کشور در حمایت از تظاهر کننده‌گان، گفت که هدف تظاهر کنندهگان ساختن دولت عراق و از میان رفتن فساد در کشور است.

مقتدی صدر در بیانیه‌ای گفت:« من از نیروهای امنیتی به ویژه در وزارت دفاع و کشور به دلیل محافظت از تظاهرکنندگان قدردانی می‌کنم و از خداوندمی‌خواهم آن‌ها را در جنگ علیه تروریسم یاری کند. اصلاحات هدف ماست و هرگز از آن دست نخواهیم کشید».

صدر افزود:« اگر اصلاحات ریشه‌ای در عراق اجرا نشود ما دست به اقدامات دیگری خواهیم زد».

مقتدی صدر روز جمعه گذشته با حضور در میان تظاهرات میلیونی عراقی‌ها تهدید کرد که برای بازپس گیری حقوق مظلومان از فاسدان وارد منطقه سبز بغداد خواهد شد.

حیدر العبادی، نخست وزیر عراق پس از افزایش اعتراضات مردمی دست به اصلاحات گسترده در این کشور زد اما نتوانست تمامی اصلاحاتش را اجرایی کند درنتیجه نارضایتی مردم از دولت همچنان ادامه دارد.