.
.
.

روسیه: کُرد‌ها نمی‌توانند یکجانبه درباره فدرالی شدن سوریه تصمیم بگیرند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

میخائیل بوگدانوف معاون وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که کُرد‌ها به طور یکجانبه و خارج از مذاکرات ژنو نمی‌توانند درباره مسائل مربوط به فدرالی شدن مناطق کردنشین در سوریه تصمیم بگیرند.

به گزارش خبرگزاری‌ها، میخائیل بوگدانف پنجشنبه ۱۷ مارس، در واکنش به اقدام کردهای سوریه در اعلام فدرالیسم در مناطق تحت کنترل خود افزود: «مذاکرات در باره سوریه از جمله مسائلی مانند برقراری آتش و فرایندسیاسی و ثبات در این کشور، باید در یک روند فراگیر و در قالب مذاکرات سوری-سوری انجام شود».

وی تاکید کرد که در این مذاکرات باید نمایندگان همه گروه‌های سیاسی، اجتماعی و قومی سوریه حضور داشته باشند.

وی همچنین خاطرنشان کرد که هیچ یک از طرف‌ها نباید موضع خود را به دیگری تحمیل کند بلکه هرگونه تصمیم گیری باید بر اساس توافق انجام شود.

بر اساس اعلام رسانه‌ها، ۲۰۰تن از رهبران احزاب وگروه‌ها درشمال سوریه، روزچهارشنب ۱۶ مارس، ه، به نمایندگی ازکردهای سوریه و اقوام ومذاهب ساکن درمناطق کردنشین این کشور و نیز همراه با اعضای احزاب وجریان‌های سیاسی این منطقه، درشهر رمیلان درشرق قامشلو، برقراری سیستم فدرالی را دراین منطقه اعلام کردند.

براساس اطلاعات بدست آمده، نمایندگان گروه‌هایی چون کُرد، ارمنی، سریانی، ترکمن، عرب و چچن همراه با نمایندگان اقلیت‌های مذهبی دراین نشست حضور داشتند.

پیش از این مارک تونر سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در واکنش به درخواست خودمختاری گروه‌های کُرد در سوریه گفته بود که ایالات متحده آمریکا هیچ منطقه خودمختار در این کشور را به رسمیت نمی‌شناسد.

وی افزود که ما در حال حاضر بر روی مذاکرات سیاسی دوره انتقالی تمرکز داریم تا قدرت در اختیار دولتی که ظریفیت خدمت و منفعت رسانی به همه مردم سوریه را دارد، قرار بگیرد.

تونر تاکید کرد: «ما همچنین خیلی شفاف به تمامیت ارضی سوریه احترام می‌گذاریم.»

همچنین یک مقام مسئول در وزارت امور خارجه ترکیه در این باره گفت: «یکپارچگی ارضی سوریه مساله‌ای اصلی برای ما است. هر اقدامی بر خلاف آن، اقدامی یک‌جانبه و فاقد مشروعیت است».

واحدهای حمایت از خلق کُرد، مناطق وسیعی از شمال شرق سوریه را به کنترل خود در آورده‌اند. آن‌ها پیشتر در سه منطقه عین العرب (کوبانی)، جزیره و عفرین، تشکیل واحدهای خودمختار اعلام کرده بودند، اقدامی که از سوی هیچ طرفی به رسمیت شناخته نشده است. کُردها کنترل یک نوار مرزی به طول ۴۰۰ کیلومتر هم مرز با ترکیه را که از مرز عراق آغاز شده و تا رود فرات ادامه دارد، در دست گرفته‌اند. همه این پیشروی‌ها در جریان جنگ با گروه دولت اسلامی موسوم به داعش حاصل شده است.