.
.
.

ارائه طرحی برای تحریم‌های جدید ایران در کنگره آمریکا به دلیل آزمایش‌های موشکی تهران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

گروهی از سناتورهای حزب جمهوریخواه آمریکا اعلام کردند که قصد دارند طرحی را علیه ایران به مجلس سنای این کشور ارائه دهند.

بر مبنای این طرح سپاه پاسداران و شرکت هواپیمایی ماهان تحریم خواهند شد.

این طرح از سوی ۶ سناتور وابسته به حزب جمهوریخواه مارک کرک، مارکو روبیو، کلی آیوت، دن کوتس، کوری گاردنر و میچ مکانل امضا شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، سناتور کلی آیوت این طرح را پیشنهاد کرده است. او و دیگر سناتورهای حامی این طرح اعلام کردند که دولت باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا، در مجازات علیه ایران برای انجام آزمایش‌های موشکی، موفق عمل نکرده است.

طرح تحریمهای جدید علیه ایران مورد حمایت میچ مکانل، رهبر اکثریت جمهوریخواهان در سنا هم قرار دارد و به زودی در مجلس آمریکا بررسی خواهد شد.

سناتور مارک کرک، یکی از امضاکنندگان این طرح انتقاد میکند که: «دولت اوباما با انفعال نسبت به فعالیتهای تروریستی ایران، آزمایشهای موشکی غیرقانونی، کمک مالی به رژیم بشار اسد و نقض حقوق بشر عمل میکند.»

از سویی پایگاه خبری «هیل»، وابسته به کنگره آمریکا جزئیات بیشتری از این طرح را منتشر کرده است.

بنا بر این گزارش، سناتورها علاوه بر تحریم‌ سپاه پاسداران و شرکت هواپیمایی ماهان، قصد دارند ممنوعیتهایی را که دسترسی ایران به سیستم بانکی آمریکا را مشکل میکند، قانونمند کنند.

بنابه گفته سناتورهای آمریکایی شرکت ماهان‌ایر در انتقال نیروهای نظامی سپاه قدس (شاخه برون مرزی سپاه پاسداران) و افزایش تروریسم در خاورمیانه نقش داشته است.

قانونگذاران آمریکایی همچنین قصد دارند که شرایط را برای اوباما سختتر کنند تا او نتواند ایران و یا کشورهای دیگر را از فهرست کشورهای حامی تروریسم حذف کند.