.
.
.

کُردها مناطق تحت کنترل خود در شمال سوریه را «اقلیم فدرال» اعلام کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

گروه‌های کُرد، در مناطق تحت کنترل خود در شمال سوریه، برپایی «اقلیم فدرال» اعلام کردند؛ اقدامی که می‌تواند واکنش‌ها و تحولات زیادی در پی داشته باشد.

خبرگزاری فرانسه ظهر پنجشنبه ۱۷ مارس اعلام کرد که گروه‌های کُرد، مناطق تحت کنترل خود را در شمال سوریه «اقلیم فدرال» اعلام کردند.

روز چهارشنه یکی از مسئولان کرد سوریه اعلام کرده بود که انتظار می‌رود مناطق تحت کنترل کُردها در شمال سوریه، منطقه‌ای «فدرال» اعلام شود.

ادریس ناسان مسئول در اداره امور خارجه منطقه عین العرب (کوبانی) در این باره گفت: «اعلام برپایی منطقه فدرال به معنی توسعه صیغه اداره خودگردان است که آن را کُردها و دیگر ملت‌های ساکن تشکیل داده‌اند».

نواف خلیلی، سخنگوی حزب اتحاد دموکراتیک، یکی از گروه‌های مهم کرد در سوریه نیز در این باره گفت که گروهش فقط برای یک منطقه کردی فدرال لابی و رایزنی نمی‌کند بلکه به دنبال منطقه‌ای است که نماینده ترکمن‌ها، عرب‌ها و همچنین کردهای شمال سوریه باشد.

واحدهای حمایت از خلق کُرد، مناطق وسیعی از شمال شرق سوریه را به کنترل خود در آورده‌اند. آن‌ها پیشتر در سه منطقه عین العرب (کوبانی)، جزیره و عفرین، تشکیل واحدهای خودمختار اعلام کرده بودند، اقدامی که از سوی هیچ طرفی به رسمیت شناخته نشده است. کُردها کنترل یک نوار مرزی به طول ۴۰۰ کیلومتر هم مرز با ترکیه را که از مرز عراق آغاز شده و تا رود فرات ادامه دارد، در دست گرفته‌اند. همه این پیشروی‌ها در جریان جنگ با گروه دولت اسلامی موسوم به داعش حاصل شده است.

پیش از این مارک تونر سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در واکنش به درخواست خودمختاری گروه‌های کُرد در سوریه گفته بود که ایالات متحده آمریکا هیچ منطقه خودمختار در این کشور را به رسمیت نمی‌شناسد.

وی افزود که ما در حال حاضر بر روی مذاکرات سیاسی دوره انتقالی تمرکز داریم تا قدرت در اختیار دولتی که ظریفیت خدمت و منفعت رسانی به همه مردم سوریه را دارد، قرار بگیرد.

تونر تاکید کرد: «ما همچنین خیلی شفاف به تمامیت ارضی سوریه احترام می‌گذاریم.»

همچنین یک مقام مسئول در وزارت امور خارجه ترکیه در این باره گفت: «یکپارچگی ارضی سوریه مساله‌ای اصلی برای ما است. هر اقدامی بر خلاف آن، اقدامی یک‌جانبه و فاقد مشروعیت است».