.
.
.

مکالمه «توفانی» میان پوتین و اسد پیش از آغاز خروج نیروهای روسیه از سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع دیپلماتیک بلندپایه عربی، از محتوای گفت‌وگوی تلفنی میان ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه و بشار اسد رئیس جمهوری سوریه که «توفانی» توصیف شده، پرده برداشتند؛ مکالمه‌ای که پیش از تصمیم مسکو به خارج کردن بخش اعظم نیروهای روسیه از سوریه صورت گرفته است.

به گزارش روزنامه هافینگتون پُست، پوتین اسد را در جریان تصمیم خود برای خروج از سوریه قرار داد؛ مساله‌ای که اسد آن را «ضربه‌ای شدید به هم‌پیمانان» توصیف کرد.

منابع دیپلماتیک می‌گویند که ناخرسندی روسیه را از سخنان چند روز پیش ولید المعلم وزیر امور خارجه سوریه لمس کرده‌اند. پوتین خواستار ترجمه دقیق سخنان المعلم شده بود، روسیه سخنان المعلم را تحریک آمیز دانست به ویژه این‌که هم‌زمان با زمینه سازی‌ها برای آغاز مذاکرات صلح ایراد شده است.

وليد المعلم در واكنش به تلاش‌های استفان دی‌مستورا نماینده سازمان ملل متحد در امور سوریه گفته بود که هیچ کس حق سخن گفتن از انتخابات در سوریه را ندارد.

تسریع روند خروج نیروها

ویکتور بونداریف فرمانده نیروی هوایی روسیه در مصاحبه‌ای با روزنامه کومسومولسکایا برفدا که پنجشنبه ۱۷ مارس منتشر شد، گفت که مسکو، بیشتر نیروهای خود را ظرف دو تا سه روز آینده از سوریه خارج خواهد کرد.

مسکو به خارج کردن جنگ‌افزارهای خود از سوریه ادامه می‌دهد. تا کنون کمتر از نیمی از نیروی هوایی روسیه، سوریه را ترک کرده است. این روند، تسریع در خروج نیروهای روسیه از سوریه به شمار می‌آید.

وزارت دفاع روسیه می‌گوید که عملیات خارج کردن نیروها، برپایه یک طرح صورت می‌گیرد. این اعلام اما اشاره‌‌ای به جنگنده‌ها و جنگ‌افزارهایی که از سوریه خارج خواهد کرد، نکرده است. همچنین شمار جنگنده‌هایی که از سوریه خارج خواهند شد مشخص نشده است.
مسکو پیشتر اعلام کرده بود که ۵۰ جنگنده به سوریه اعزام کرده است. این شمار شامل هلیکوپترها و هواپیماهای جاسوسی نمی‌شود.

مذاکرات پیش رو

کرملین، کاخ ریاست جمهوری روسیه، اعلام کرد که مذاکرات مسکو-واشینگتن، که قرار است هفته آینده برگزار شود، بر بحران سوریه متمرکز خواهد بود.

انتظار می‌رود که جان کری وزیر امور خارجه آمریکا با همتای روس خود سرگئی لاوروف دیدار و گفت‌وگو کند. دمتری پیسکوف سخنگوی کرملین در این باره گفت: «مسکو و واشینگتن در حال حاضر به روند سیاسی اهمیت ویژه‌ای می‌دهند».