.
.
.

فهرست افراد نامطلوب... کویت اخراج وابستگان و هواداران حزب‌الله لبنان را آغاز کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع امنیتی کویت فاش کردند که اداره کل دستگاه امنیت کشور کویت، فهرستی از نام‌های افراد مقیم مرتبط با حزب‌الله لبنان را به منظور اخراج آن‌ها از کشور، تهیه کرده است.

به گزارش روزنامه کویتی «الرأی»، این منابع که خواستند هویتشان فاش نشود، گفته‌اند، فهرستی تهیه شده که شامل شهروندانی از کشورهای لبنان، سوریه و برخی کشورهای خلیج می‌شود که ارتباطشان با حزب‌الله یا حمایت مالی، رسانه‌های و سیاسی آن‌ها از این حزب، ثابت شده است.

این منابع افزودند که این فهرست، ایران افراد را با دلیل و مدرک، به عنوان «افراد غیر مرغوب در کویت» معرفی کرده و قرار است بر پایه سه راهکار قانونی و با حفظ امنیت کشور و منافع افراد مقیم، از کشور اخراج شوند.

این منابع امنیتی آگاه می‌گویند که فهرست شامل فعالان رسانه‌ای و تجاری می‌شود و با دلیل قاطع، ارتباط مالی، رسانه‌ای یا سیاسی آن‌ها با حزب‌الله اثبات شده یا با این برخی رهبران این حزب و نمایندگانشان، دیدار کرده‌اند.

درباره سه راه کار پیش‌بینی شده، منابع گفته‌اند: نخست این‌که نام این افراد در سامانه‌های الکترونیکی معابر مرزی قرار داده می‌شود و در صورت بازگشتشان به کویت چنانچه مسافر بودند، از ورود به کشور منع می‌شود، دوم، اقامت آن‌ها پس از پایان تمدید نمی‌شود و سوم که به افراد دارای ارتباط مستقیم با حزب‌الله مرتبط می‌شود، این افراد فراخوانده شده و از آن‌ها خواسته می‌شود کویت را ظرف مدت حداکثر یک ماه ترک کنند.

اجرای این سیاست، از هفته گذشته و پس از آن‌که شورای همکاری خلیج و اتحادیه عرب، حزب‌الله لبنان را در فهرست گروه‌‌های تروریستی قرار دادند، آغاز شده است. تا کنون جلوی ورود ۶ تن به کویت از فرودگاه‌ها گرفته شده و اقامت ۵ تن تمدید نشده است. همه این افراد فعالان رسانه‌ای هستند. به دوتن نیز ابلاغ شده است که باید ظرف مدت یک ماه کویت را ترک کنند.

در همین راستا شیخ محمد الخالد معاون نخست وزیر و وزیر کشور کویت به دستگاه‌های امنیتی، اختیارات کاملی برای اجرای این تصمیمات داده است.

بحرین پیش از کویت

پیش از این و در روز دوشنبه ۱۴ مارس ۲۰۱۶، بحرین اخراج شماری از لبنانی‌هایی که ارتباطشان با حزب‌الله لبنان اثبات شده است را اعلام کرده بود.

این اعلام فردای روزی روی داد که وزارت کشور سعودی اعلام کرد با کسانی که پشتیبانی آن‌ها یا حتی هواداری‌شان از حزب‌الله به اثبات برسد، برخورد خواهد کرد.

روزنامه لبنانی السفیر هم نوشت که مقام‌های بحرینی از ۷ تا ۱۰ خانواده لبنانی خواسته ظرف ۲۴ ساعت خاک بخرین را ترک کنند.

وزارت کشور سعودی یکشنبه ۱۳ مارس از یک منبع مسئول در وزارت کشور گزارش داده بود: «هر شهروند یا مقیمی که وابستگی‌اش با گروهی که حزب‌الله نامیده می‌شود اثبات شود یا از این گروه هواداری کند یا کمک مالی ارائه دهد یا با آن تماس بگیرد یا به هرکس که با این گروه ارتباط دارد پناه بدهد، اقدام‌های شدیدی علیه‌اش اتخاد خواهد شد و به وسیله قانون مبارزه با جرایم تروریسمی و پشتیبانی از آن، تحت پی‌گرد قرار خواهد گرفت. علاوه بر آن هر شهروند خارجی مقیمی که در این زمینه محکوم شود، از کشور اخراج خواهد شد».